Citat:
Ursprungligen postat av
syserror
Först måste Sverige klassa dig som begränsad skatteskyldig innan du är fri från Sverige, om du startar HK bolaget innan dess så har du ett CFC bolag som du ska beskatta fullt ut i Sverige för.
Ditt andra problem är om du "jobbar" med ditt HK bolag dom månaderna du är i Sverige så har du problemet att den inkomsten ska beskattas i Sverige och bolaget får fast driftställe.
Och 4-5 månader i Sverige gör du inte kan använda ettårsregeln och ta det som lön skattefritt.
Ett fastighetsbolag i Sverige lär göra att dom hävdar du fortfarande kommer vara obegränsad skatteskyldig i Sverige.
Och rent allmänt är 4-5 månader om året i Sverige problematiskt ändå när SKV kommer göra sin bedömning. Och ska du på på hotell 4-5 månader om året? För hyr du en lägenhet påverkar det din bedömning extremt negativt.
Tack! Det gjorde det hela lite klarare.
Så för att klara ettårsregeln så säger vi att jag bara vistas i Sverige i 2 månader om året, enbart för att träffa familj och vänner, och bor då hos dem, så ingen hyra etc.
Jag läste igenom på Skatteverkets hemsida angående ettårsregeln och de säger att det gäller om man bor i ett och samma land? Tar detta hål på mina planer om att inte ha något fast driftställe och bara åka runt och se världen utan att betala skatt till Sverige?
Citat:
Ettårsregeln
Om din anställning och vistelse i utlandet varar under minst ett år i ett och samma land är inkomsten undantagen från beskattning i Sverige även om ingen skatt betalas i arbetslandet under följande förutsättningar:
att din arbetsgivare är en utländsk arbetsgivare eller en privat svensk arbetsgivare
att inkomsten är undantagen från beskattning i arbetslandet på grund av intern lagstiftning i arbetslandet eller annat avtal än skatteavtal
att du inte får vistas i Sverige mer än högst 6 dagar per månad i genomsnitt, dvs. 72 dagar under ett anställningsår.
Låter detta möjligt (och som en smart lösning)?
Tips på eventuellt bättre lösning för den som vill få ner den totala skatten under tvåsiffrigt och enbart behöver sin laptop för att företaget ska generera pengar?
Tack igen, ditt svar har tagit mig ett steg närmare