2015-12-19, 17:59
  #529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maate
Bor själv i Täby och går på en gymnasieskola precis brevid boendet och tycker inte det är ett problem direkt.. Gick fram och pratade med några nyanlända som var utanför och lekte med sina barn och de var hur trevliga som helst! Förstår såklart att inte alla är superschyssta och vi ska inte tolerera några skumma värderingar men förstår inte varför folk tror Täby "lider" av detta? Märks ingen skillnad jämfört med 5 år sedan i kommunen.

Vänta tills tonåringarna och de unga männen i 20-25 års åldern börjar på din skola. Vänta tills de våldtar din flickvän eller syster. Då kanske du börjar ha problem med dem. Vänta tills du ska till läkaren eller tandläkaren och får vänta 1 år. Vänta tills den där tjejer du gillar tycker det är spännande med dessa håriga män som hon lärt sig att det är synd om eftersom de flytt från krig. Vänta tills dagen du märker att hennes beteende är annorlunda, hon ler aldrig längre, håller sig för sig själv, får dåliga betyg etc.. Undra vad som hände, hon kanske blev medbjuden nån kväll att "lära sig lite omd deras kultur".

Sen så lider inte du av det än eftersom du inte äger ett hus i området. Det är inte du om förlorat miljoner i husvärde över en natt endast pga. detta asylboende.
Citera
2015-12-19, 18:11
  #530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnullMarodoren
Knappast vårt fel att du är ett mindre bemedlat patrask eller hur? Den får du nog stå själv för.
Ditt resonemang är lika psykopatiskt omänskligt som kommunisternas. I ditt kära multikulti sionistiska USA har dom antivita kvoteringslagar och mainstreammedia fullt av hån mot vita och hur bra multikultur är, black history month där judarnas stora del i slavhandeln trivialiseras etc, i stort sett hela USA består av skräpkultur. Massinvasionen från Mexiko och många andra delar av Sydamerika har inneburit slavlöner för dom som inte är högutbildade, även en del högutbildade har svårt att få jobb i USA om dom inte har dom rätta kontakterna. Var i Djursholm nyligen en folkpartist som tyckte man skulle ha förståelse för att dom vill inte dela bördan med folket angående motståndet i Djursholm mot att ett boende för ensamkommande "barn" skulle öppnas. Säger allt om vilka dom största hycklarna är.
__________________
Senast redigerad av Persetan 2015-12-19 kl. 18:16.
Citera
2015-12-19, 20:29
  #531
Medlem
Om ryktet att Erikslundsskolan ska omvandlas till asylboende är sant så kommer det att bli uppror i Täby.

I november meddelade Täby kommun att skolan ska rivas, därav bevakning med väktare på plats dygnet runt (inte särskilt logiskt). Detta skulle i så fall vara en ren lögn från kommunen, för att undvika protestvågen som det uppenbart skulle innebära om sanningen kom fram.

http://www.erikslund1.se/news/erikslundsskolan-rivs/

Skolan ligger mitt i ett lugnt och populärt villaområde. Även fast jag vet att de flesta i Täby röstat för detta så kan jag inte låta bli att tycka att det är VIDRIGT. Tycker mest synd om de stackars familjer som bor närmast skolan, vilket säkert var en fördel när de en gång flyttade dit, men nu kommer att bli en mardröm de aldrig kunnat föreställa sig.
Citera
2015-12-23, 14:19
  #532
Medlem
Nu är dock Erikslundsskolan jämnad med marken.
Citera
2015-12-23, 14:21
  #533
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Olle1961Sth
Nu är dock Erikslundsskolan jämnad med marken.
Fan vad synd. Vore finare om täbyborna välkomande ruinfeldtarn med fjädrar och tjära efter andra asylboendet i kommunen.
Citera
2015-12-24, 21:00
  #534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Olle1961Sth
Nu är dock Erikslundsskolan jämnad med marken.

Om detta stämmer måste jag gratulera Täby kommun för handlingskraftigt och resolut agerande i frågan. Se nu till att det inte står några tomma lokaler någon annanstans, i så fall, riv genast.
__________________
Senast redigerad av Hero997 2015-12-24 kl. 21:16.
Citera
2015-12-24, 21:54
  #535
Medlem
irrblosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
Om detta stämmer måste jag gratulera Täby kommun för handlingskraftigt och resolut agerande i frågan. Se nu till att det inte står några tomma lokaler någon annanstans, i så fall, riv genast.
Fast då kanske Reinfeldt flyger kameradrönare över Täby och ser att det finns stora tomma ytor som kan bli tältläger.
Citera
2016-02-12, 18:23
  #536
Medlem
Bo-Charlies avatar
Det känns som att jag redan har läst den här nyheten här på Flashback men hittar det inte nu. Ankomstboendet är numer alltså ett permanent asylboende:

Citat:
Migrationsverket öppnade ankomstboendet på Täby Park Hotel i höstas när flyktingströmmarna var stora och boendesituationen akut, men sedan dess har läget förändrats.

– Det är betydligt färre människor som söker asyl i Sverige idag jämfört med i höstas, därmed har också behovet av ankomstboendeplatser minskat. Men det är fortfarande mycket svårt att hitta platser där asylsökande kan bo under tiden som vi prövar deras ansökan. Därför kommer vi från och med 1 februari att använda platserna på Täby Park Hotell till detta, säger Wafa Issa, enhetschef på Migrationsverket i region Stockholm, i ett pressmeddelande.

Det handlar om cirka 500 platser som från och med 1 februari omvandlas från ankomstboende till asylboende. Både fastighetsägaren och kommunen är informerade om planerna.

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...lir-asylboende
Citera
2016-06-13, 10:48
  #537
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Ny mötesplats för att främja integration

Kommunen satsar nu också på en mötesplats i en lokal på Kemistvägen, där civilsamhället och nyanlända ska kunna träffas.

– Vi insåg att vi måste göra något eftersom att stadens asylboende på Täby Park Hotell inte har lokaler, det är en fullt orimlig situation. Det behövdes en lokal och frivilligorganisationer efterfrågade det, säger Gripestam.

– Vi tror att den här lokalen är bra för integrationen, att alla asylsökande, nyanlända och ensamkommande får möjlighet att förstå det svenska samhället, få hjälp med praktikplatser och det svenska språket.

Mötesplatsen, som håller på att ställas i ordning nu, kommer bland annat att innefatta kaféverksamhet, prata svenska-kafé, läxläsning, lek- och aktivitetsrum.
http://www.stockholmdirekt.se/nyhete...thkvpTHTWFwsQ/
Citera
2016-06-13, 13:07
  #538
Medlem
Suck... Täby blir bara mer å mer rövknullat. Snart dags att flytta från Täby om det fortsätter i denna takt med mer kulturberikare och bidragssugare.
Citera
2016-06-13, 14:11
  #539
Medlem
henkesss avatar
Lyxigt värre när dessa skägg blattar vant sig vid fin frukost och room-service på Täby Park Hotell, och hänga i lyxiga Täby Centrum. Tillsammans med alla pengar dom får, så dom kan klä sig snyggt och köpa lite lyxigt bling bling. Kanske en fet turk BMW, så dom smälter in extra bra. Dom kommer såklart vägra att transporteras vidare till till Malmö eller skogen efter detta. Låter som ett riktigt schysst liv måste man erkänna. Bara fortsätta att pissa på oss hederliga Svenskar, det sticker såklart i ögonen på många. Men det är dom såklart värda, dessa "hyggliga" skägg blattar som ska behandlas som kungar..
Citera
2016-07-17, 23:42
  #540
Medlem
Fartarallts avatar
Statoilmacken nära Park har infört nattlucka nu p.g.a. "brott" troligtvis tacksamma flyktingar som flytt för deras liv,,,,,,,
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in