2015-09-01, 17:38
  #1
Medlem
cineramas avatar
Hej!

Jag har köpt ett par skor för ett par tusen och jag gillar dem men jag kan tyvärr inte ha dem för jag har för höga "instep" för remmar som sitter fastsydda på skorna. Skorna är av fuskläder och är röd.

Så jag undrar om det finns någon bra skomakare som kan sy om skorna så att jag får längre remmar , troligtvis måste han ersätta existerande band då jag har plockat isär en och sett att det inte finns marginal för att förlänga och då behöver ha material som matchar exakt.

Behöver få dem klara innan 8 okt.

Skorna ser ut så här:
http://lolibrary.org/shoes/honey-cross-shoes
De två remmarna som sitter längst ner är fastsydda, resten har spännen som kan justeras.

Någon förslag på bra ställe?

Tack så mycket på förhand.
Citera
2015-09-01, 17:49
  #2
Medlem
Parkours avatar
Kan rekommendera dig två bra ställen. Tyvärr så kan jag inte namnet på någon av dom men du hittar nog. Båda är riktigt duktiga, brukar lämna in mina brittiska klenoder där..

Södra Vägen (50 meter bredvid Hedens Guld)
Ica Focus mitt emot Liseberg (Bredvid resturangen)
Citera
2015-09-05, 13:31
  #3
Medlem
cineramas avatar
Tack!

Ursäkta för det sena svaret, jag prenumerade för att säkerställa att få email när jag får svar men tydligen inte.

Hur är de med det svenska språket? Jag måste kommunicera skriftligen. (Båda vägs)
Citera
2015-09-24, 22:15
  #4
Bannlyst
Verkar vara Göteborg som gäller här. Personligen har jag bara erfarenhet från Skomakaren i Femman-huset nedre plan, nära centralstationen och bra. Läderarbeten och mycket annat fix och trix med skor skärp och läder som behöver repareras.

En snabbkoll efter Skomakaren visar
http://www.skomakare.n.nu/
Han heter Peter .. Service Hörnan heter visst stället
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in