Citat:
Ursprungligen postat av
flirk
Du r en fullstndigt vidrig mnniska. Finns inget vrre n du, mnniskor som bara fr att de inte sjlva kan ska frstra fr andra.
Socialist- och kommunistskrp som du r det smsta som finns p jorden och orsak till otroligt mycket lidande.
Smuts.
WoW !
Frestllningen om meritokrati mste ha existerat s lnge mnniskor kunnat tnka. Det r en ide om att vi borde belnas, och frtjnar, det vi fr ur vr anstrngning. Men det betyder inte att ngon med exceptionell frmga har rtt att ta, kra ver, bestmma och ha mer n ngon som saknar frmga.
Fr mig r det att den som r bst lmpad fr en uppgift ocks ska ta hand om den och f erknnande fr det.
Men det behvs en begrnsning av effekterna av meritokrati:
Meritokrati betyder inte att du har status fr att dina frldrar har det (jmfr med kungahus). Du kan inte rva frukterna av dina frldrars skicklighet. Du mste visa din egen vrdighet fr en tjnst eller mbete.
Men mer n det betyder det att de som inte kan ngot alls mste f std och hjlp. Ett ojmlikt samhlle hjlper inte ngon. Oavsett status.