Citat:
Ursprungligen postat av
Burken
Kröp till korset och kollade ventilspelet på YiYingen och döm om min förvåning, den övre ventilen klockren på 0.05mm den nedre inte lika bra. Fick inte ens in 0.05mm bladet på bladmåttet, ställde om den till en "lös" 0.05mm och Tada!
Moppen är som ny, hur i helvete gick det till?
Fattar bara inte hur det gått till för båda muttrar på ventilerna satt jävligt hårt så jag förstår inte hur de kan ha ändrat sig, men men, nu funkar skiten igen!
Tackar!
Toleranserna och materialet i kinesmotorer är inte det bästa.
När jag köpte min scooter rev jag ner den direkt och vulktejpade alla strömkontakter jag kunde komma åt för att förhindra korrosion och elfel vilken är vanligt då alla anslutningar saknade fuktspärrar.
Sedan byter jag oljan dubbelt så ofta som serviceboken anger för att hålla ner slitaget på motorn.
Det är extra viktigt då motorerna saknar oljefilter.
Jag kör med Biltemas vanliga 10/40 halvsyntetiska olja med bra resultat.
Den har nu gått 900 mil utan andra problem än att gängorna till centralstödet gått sönder så det har jag demonterat och kör endast med sidostödet.