Citat:
Ursprungligen postat av Överliggaren
Väl mitten av 80-talet snarare? Serien ingick i den jultradition som sade att det skulle sändas speciella barnprogram med tecknad film invarvat under mellandagarna och som jag vill minnas inleddes med "Trazan och Banarne" (första serien, julen 1976, enligt uppgift numera raderad).
Tyckte i allmänhet "TV-piraterna" var skit men å andra sidan var jag redan i tonåren när den gick.
Rätt, men fel ändå.
Julmorgon på Tv1 startade 1967 med Anita och Televinken som talade trafik samt visade långfilmen om "Grodan Boll och hans vänner". 1971 tog sedan Beppe Wolgers över med "Där är du här är jag" och då introducerades den tecknade filmen. Han visade under första året Kalle Anka samt Scooby-Doo. 1972 var det åter Beppe, men då fick de inte rättigheterna till Kalle Anka varpå det fylldes på med andra tecknade filmer, exvis Rymdkadetterna, Rabalder mfl samt den tjeckiska spelfilmen Pan Tau.
1973 bytte SVT ut Beppe mot Jan Bergquist och ett ramaskri uppstod. 1974 var det Eva Rydberg som stod för morgonunderhållningen i programmet Hej Jul. Sedan rullade det på med Trazan och Banarne, Staffan och Bengt, Ville, Valle och Viktor, Toffelhjältarna mfl innan det slutligen fasades ut.