Citat:
Ursprungligen postat av
T34Panzer
Precis : Ausonius har inte diagnosicertas med Asperger utan Atypisk autism.
Idag hamnar alla diagnoserna under begreppet "autismspektrumstörning".
http://www.autismforum.se/gn/opencms/web/AF/Generella_sidor/faq/category_a/index.html
Alla som har autism i Sverige diagnosticeras som asperger för att det gör att FK inte bråkar om sjukpension och personen ifråga blir berättigad till stöd enligt LSS. Läkarna gör det medvetet eftersom de ska se till patientens bästa även om asperger och autism inte riktigt är samma sak.
Du kan exvis få autism men inte asperger av miljörelaterade orsaker. Det har gjort att en hel del ganska icke-aspergeristiska individer har blivit diagnosticerade med asperger. Jag skulle till och med vilja påstå att majoriteten av de som är diagnosticerade med asperger i Sverige inte har asperger utan någon form av autism.
Högfungerade autister är precis som helt normala människor förutom att de är mer eller mindre väcka i huvudet när det gäller något specifikt. De kan sköta ett jobb och fungera normalt så länge jobbet ifråga inte kräver att de ska använda den där förmågan som de tappat. Lågfungerade autister är spärrmongon, det finns sorgliga youtubefilmer för de som vill se exempel.