Citat:
Ursprungligen postat av
Alltidxx
Jag fattar fortfarande inte hur de kan tappa "mer än allt". Eller så är det likadant för rena atleter. Jag har aldrig provat lägga av i 6 mån bara för att se skillnaden. Finns det något vetenskapsliknande kring detta?
Det är skillnad på dopade och icke dopade, men det skiljer även mellan vissa individer hur lätt man har för att behålla muskelmassa vid inaktivitet och sämre kost.
Att dopade på högre nivå tappar extremt mycket muskelmassa när de helt lägger av med både steroider & träning, beror på att när hormonnivåerna återgår till normala, eller rent av under normala nivåer (lågt testo & högt estro) så påverkar detta muskelmassan negativt under en längre period.
Framförallt såna som inte har generna på sin sida, exempelvis såna som måste ta till högre doser än de som kan förlita sig mer på sin genetiska grund.
En ren byggare däremot behöver inte tänka så mycket på den hormonella delen då kroppen inte påverkas lika mycket vid inaktivitet.
Minns när jag själv slutade att träna helt, åt dåligt och mådde inte särskilt bra.
Tog lång tid innan jag tappade muskelmassa som man klart kunde se. Kan vara genetiskt för min del, men jag tror att efter vad jag sett på andra rena byggare så tappar vi inte lika mycket som dopade.
Ja det ska finnas en studie kring detta fenomen, men minns inte riktigt vart jag fann den. Kan kolla runt lite så återkommer jag om jag hittar den.