Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Va? Nu vet inte jag hur mycket du låter din snopp styra dig, men jag hade då aldrig låtit kvinnors syn på mig styra mitt värde.
Och om det vore så att män styr sig efter kvinnor så skulle inte någon kvinnomisshandel finnas. Tror inte någon gillar att bli misshandlad.
Den här "tesen" du har är nästan skrattretande, låter nästan lika dumt som "män starka nutida grottmän ugh män lever efter biologi"
Ja, för kvinnomisshandel sysslar ju 99% av männen. Kommer alltid finnas en liten klick människor som inte passar in i tesen. Men inte tillräcklig för att förkasta tesen. Tänk lite nu, varför måste männen i nästan varje kultur jag har sett visa sig värdig för kvinnan? Visst vi har vissa kulturer där kvinnan blir bortgift mot sin vilja. Men kulturer överlag, så måste mannen visa sig värdig.
Så du menar att driften att fortplanta sig inte är stark alls hos män? Skulle faktiskt vilja påstå att den är kraftigare än kvinnors därav är dom så lättlurade för att öka sin chans till fortplantning. Dom anpassar sig efter vad kvinnor vill ha av en man. Se användaren
#Bullfetta. Mycket sanning i det hon skriver att män är så jävla lättlurade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Så om vissa män inte vet om att kvinnor är svaga så är de snälla mot dem, men när de vet att de inte är svaga ger det rätt att angripa dem för att de är "jämställda"? Hur fungerar det? Det låter ju nästan lika dumt som argumentet "Om det ska var jämställt så ska jag få slå en kvinna på käften" som man hör från 14-åriga pojkar på CS-forum.
Så kvinnor är priviligerade så länge de inte vet att de har värde, för då börjar de att inkräkta på männens makt och då ska de stoppas? Förstår jag dig rätt? Vet att du kommer säga nej, men det låter verkligen som det är det du menar.
Nej du förstår mig inte alls.
Rätt att angripa? Man skall inte kunna problematisera kvinnors beteenden? Man skall inte kunna diskutera vad kvinnors beteenden leder till som kan vara negativa? Man får överhuvudtaget inte ifrågasätta kvinnor?
Kvinnor vet sitt värde väldigt tidigt. Att dom är mer värdefullare än mannen. Bara se på ett antal av celenos inlägg där män aktivt blir diskriminerade just pga att dom är män. Kvinnor få speciella starta eget bidrag. Dom är inte jämlika mannen inför lagen. På nåt jävla vänster så ser männen detta som något ärofyllt i att skydda och ge en hjälpande hand till kvinnan när hon får det lite svårt i livet.
Är jag en dum man om en kvinna slår mig på käften och jag slår tillbaka med samma mynt? Eller ska jag vara en "riktig" man som bara går därifrån, skaka av det. Det var fint och sådär busigt gjort. Bara för att hon var kvinna?
Skall jag vara en "riktigt" man som tar mitt ansvar när kvinnan tvingar mig till att behålla ett barn som båda inte vill ha från början men där hon sen ändrade sig efter sexet och behöll det mot min vilja och kräver ansvar för ett beslut hon har tagit som jag inte får säga någonting om?
En riktig man skall ta ansvar över sina handlingar men det ska inte gälla kvinnor?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Vänta, kvinnor avskyr feminism för att de är priviligerade och inte vill att andra ska pusha för att de ska få göra precis hur de vill?
De vill vara offer? Låter ju som ett alldeles utmärkt mantra "var glad i att vara ett offer".
Dom är nöjda i att
spela offer. Det är ett
skådespeleri. Det finns en grupp kvinnor ja som fortfarande vill att mannen skall vara den som arbetar, drar in pengarna, vara den som har huvudansvaret. Vara den som tar beslut så att kvinnan sen kan skörda hans frukter. Min syster vill mer än gärna sluta jobba om hon hittar en rik man.
Fatta vad skönt att bara sitta hemma och bara städa, laga lite mat, passa barnen. Vad skönt det hade varit.
Hennes vän i USA jobbade där några månader för 10 år sedan, hittade en man, gifte sig kort därefter. Hon sa en gång när jag frågade varför inte hon jobbar?
Hon -
Varför skulle jag jobba, jag har ju en man som arbetar för oss.
Jag -
Du menar han jobbar för dig? Sen kom ju dom vanliga förklaringarna på att han minsann arbetar även för sig själv. I själva verket jobbade han så han kunde säkra framtiden enbart för frugan och barnen. Det är så enkelt att lura män som kvinna att när hon säger "
han jobbar för oss", så innebär det inte att han är med i ekvationen alls. Bara hon och barnen. Han är hennes verktyg, sin leksak.
Just därför är det en del tjejer som går med i organisationer som värnar om mäns rättigheter och belyser deras problem. Och arbetar mot feminismen. Attityder mot kvinnor har ändrats dom senaste åren. Problemet som kvinnorna har fått nu som gör så att en del inte ens vill kalla sig feminister är att mäns bild av kvinnan raseras. Att kvinnan inte behöver en hjälpande hand.
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Källa på det, tack. "fler och fler" känns en opinion man bildar efter ha sett ett par bilder/videos från 9Gag.
Det räcker med flashback:
(FB) Om ni såg en svensk kvinna råka ut för en våldtäkt, skulle ni försöka förhindra det?
Bara för några år sedan så var det otänkbart att ens tänka tanken på att inte hjälpa en kvinna som blir våldtagen. Var det inte nyss där det gjordes ett experiment i Stockholm där det var en kvinna som på låtsas blev våldtagen av en man i en bil just för att se hur omgivningen reagerade? En del tog upp telefonen för att ringa polisen. För några år sedan så hade jag nästan kunnat garantera dig att varje man hade slängt sig in i bilen för att stoppa brottet. Jag hade inte stoppat våldtäkten, men jag hade ringt polisen. Killen kan ju ha en kniv och döda mig istället.
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Ja, för det är ju helt plötsligt deras eget fel när de får höra att de inte ska erkänna sin roll i samhället som offer. Låter bra.
Vad babblar du om?
Varför kan du inte se kvinnor som starka och självständiga individer som kan ta ansvar över sina handlingar? Varför måste männen, samhället, undsätta dessa kvinnor?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Här trodde jag att ett mycket stort argument mot feminism var att kvinnor leker offer, säger att de lever under ett förtryck som inte finns och inte ska kunna ta på sig sin offerkofta och skylla på män. Men om de perpetuellt är offer i dagsläget så borde väl feminismen gör det motsatta och ta bort det argumentet? Det är i alla fall det du säger.
Ja? Så varför görs inte detta?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Den där videon argumenterar med petitessen att den ena intervjun förklarades med "fear" och den andra med "rage" och tar upp det som någon sorts poäng att hon sa att hon var helt ensam flera gånger. Om det hade funnits en annan man på plats så har du nog helt rätt, det hade säkert fortfarande hänt att mannan hade dragit bort henne. Men nu var hon själv. Killen på cykeln kanske inte hade gjort något alls, för det fanns en annan man i närheten.
Om jag ska vara ärlig så förstår jag inte ens varför du postar den här videon.
Varför jag tar upp den är för att det är såhär kvinnor faktiskt är. Hon är stark, självständig, "you go girl" mentalitet. Hon var iget offer först, hon visste vad hon gjorde. När folk började titta närmare på det så var hon plötsligt ett offer enligt sig själv.
Å nej, jag måste ta ansvar över mina handlingar nu som det krävs av en man? Hur ska jag nu kunna spela mina kort, dags att dra fram offerkortet...
Det är detta jag menar med att kvinnor inte vill ha jämställt. Dom vill bara ha det när det passar dom. Hur kan man begära att allt skall vara jämställt när man får höra att man aldrig skall göra så mot en kvinna? Men det är okej att utföra det mot en man?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Det är inte en visning på ett destruktiva beteende i den kvinnliga könsrollen. Hon var helt själv, pumpande med adrenalin, livrädd och arg. Hon blev "attackerad" av någon och skyddade sig. Ska detta jämföras med situationen då en man slår en kvinna i hemmet? Han var arg, så han får slå kvinnan? För kvinnan fick slå mannen som skrämmer henne till livet?
Jo det är ett bevis på ett kvinnligt destruktivt beteende att alltid luta sig emot att man är det svaga könet och utnyttjar detta för att lura omgivningen att dom är offret i det hela när dom inte var det alls. Du ursäktar ju själv hennes beteende med att hon var arg, rädd osv osv osv. Hade du gjort det om det hade varit en man som hade gjort det? Samhället hade fan krävt livstid för hans agerande. Men du vet kvinnor dom vet ju inte vad dom gör så då måste vi finna irrationella förklaringar till varför det var okej för henne att slå ett barn.
Hon skyddade sig? Med att sparka på ett barn som ligger ner och bara fortsätter sparka? Eh va? Jag jämför inte detta med att en man slår en kvinna i hemmet. Hur kan du läsa in det?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Dock håller jag med om att kvinnor också har våld i sig. Precis som män. Jag tror inte det är någon direkt skillnad mellan vad en man kontra kvinna är kapabla till, bara att den andra utövar den annorlunda baserat på sin överordnade styrka.
Och det är sämre eller vadå?
Citat:
Ursprungligen postat av
Stmated
Usch vad hemskt att det inte kan fortsätta i samhället att kvinnor är svaga offer som inte ska ta plats i samhället.
Wow. Du ser verkligen kvinnor som offer och riktigt svaga som behöver en hjälpande hand bara för att dom är födda kvinnor. Du är väldigt lurad.