2020-07-17, 15:20
  #5725
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av siegvard
Svar på frågeställningen i rubriken, förekommer GS? Ja det förekommer. Det värsta med det är dock inte dom här töntarnas små operationer. Det är att så fort man blivit utsatt för den här skiten en gång så kan man i princip inte lita på någon. Man blir förändrad när man inser att folk kan söka upp en och försöka komma en nära bara för att jävlas med en utan någon egentlig anledning.

Många som utför GS är inte onda människor. Dom gör det för egen vinning. Det är inga masterminds, det är i många fall utslagna personer, sjukpensionärer som antagligen inte ens är medvetna om skadan det orsakar för en måltavla. Dom ser inte den stora bilden av det, dom intalas att dom gör det för en god sak. Deras handling förefaller inte vara särskilt skadlig, men såna små saker som sker upprepade gånger över flera års tid är oerhört påfrestande för den som är utsatt. Den vanliga stalkaren är många gånger antagligen inte ens medvetna om omfattningen eller ens programmet överhuvudtaget. På så sätt kan vanliga människor med empati gå med på att utföra saker. Det finns heller ingen konspiration att avslöja, för dom känner sig säkert inte ens delaktiga i något. Sen om måltavlan flippar ur och skadar eller till och med dödar en perp är det bara bra för organisationen. Det får bara måltavlan att framstå som sinnessjuk vilket är hela syftet. Det är bara dom som drar i trådarna som förstår den fulla bilden av det.

Detta programmet syftar till att hålla nere måltavlan. Det har jag kommit underfund med. Är du isolerad och miserabel är du i rätt state of mind, då låter man dig vara. Försöker du ta dig ur isolationen och göra något bra av ditt liv är dom på dig. Attackerna är som mest aggressiva när du inte är vid dina sinnens fulla bruk. Är du psykiskt instabil, uppstressad, rädd, drogpåverkad då är det som mest påtagligt. För då kanske du i ditt uppstressade tillstånd får för dig att ringa polisen och säga att du är jagad och berättar hela situationen, eller till en av dina närmaste som skickar en orosanmälan och får dig tvångsomhändertagen. Är du helt klar mentalt kommer dom dock fortsätta, men på en mycket mer subtil nivå. En snabb kommentar i förbifarten på allmän plats från någon som låtsas prata i telefon om något du skrev på nätet dagen innan. Alldeles för snabbt förlopp för att du ska hinna dokumentera det men samtidigt effektivt. Du ska veta att dom ser, dom vet att du vet men att ingen kommer tro dig.

Invändningen som förs fram av skeptiker bland annat här i tråden är varför någon ger sig på en nobody. Det finns fullt av skäl att göra det. Det finns vinster att hämta i det även om vinsterna inte är uppenbara. Som i fallet jag länkade till, den där killen som körde ihjäl mannen på motorcykel skapar rubriker. I en tid av motsättningar mellan raser, som uppenbarligen påhejas av typer som Soros, som finansierar hela BLM-rörelsen. Det finns förstås intressen som drar vinning i såna här dåd. Övervakningssamhället har vinning i att ensamma galningar skjuter ihjäl folk, det skapar rädsla bland befolkningen som själva kommer skrika efter mer övervakning, samhället behöver inte ens pusha för det. BLM behöver rasmotiverade terrordåd utförda av vita, det sker inte tillräckligt många organiskt för att kunna föra fram det narrativet. Så nu sitter en massa ensamma vita män framför sina datorer och ser protesterna där man skanderar hur hemska vita människor är, parallellt med islamistiska terrordåd, som i många fall också är false flags och psyops, men i själva verket är det ju dom rasifierade som dödar oss, tänker dom.

Bland denna skara finns nästa potentiella terrorist. En sådan kan övervakningssamhället med enkelhet angripa med GS. Ingen kommer ändå se det eftersom människan är ensam och ingen kommer tro på det eftersom det är just en nobody. Sen blir personen diagnosticerad med paranoid schizofreni och kan användas som patsy i nån psy-op masskjutning eller kanske rentav bli styrd till att utföra en på riktigt. Jag tror vi kommer få se såna dåd i fortsättningen, galen muslim kommer bytas ut mot galen rasist.

Till syvende och sist är det bra för övervakningssamhället i sig självt att vanligt folk blir utsatta för detta. Det sänker motståndarnas kredibilitet. I själva verket är varenda en övervakad. Man visar det bara för en liten grupp vanliga personer som sen uttalar sig om det. Jo tjena, foliehatt, säger fåren. Staten är ju god, man övervakar bara såna som hotar demokratin och ger sig på medborgarna. Vi har inget att oroa oss för. Alla som pratar om skiten verkar ju dessutom vara schizofrena, varför skulle man lägga ner tid på att övervaka dessa, det är ju inga viktiga personer? Osv osv.
__________________
Senast redigerad av siegvard 2020-07-17 kl. 15:28.
Citera
2020-07-18, 11:56
  #5726
Medlem
bradgardsindianens avatar
Såg ett inslag om detta fenomen på den suveräna YT kanalen "That Chapter":

https://youtu.be/ix8gGn8o6kA

En hel del av exemplen från människor som påstår sig vara TIs ser ju dock ut som något socialt dysfunktionella i något avseende. Att gå omkring i grannskapet och filma folk i butiker, grannar som gör vardagliga saker på deras tomt så framstår man ju som creepy och då tittar folk och kanske även säger något eller gör en ful gest med långfingret.
I en del länder är det dessutom inte bara socialt creepy utan olagligt att offentliggöra bilder av identifierbara människor på allmän plats om man inte har deras tillstånd till det (det är inte förbjudet att fota människor i stadsbilder i exempelvis Frankrike utan det är offentliggörandet utan att exempelvis blurra eller maska dem som är förbjudet, så man kan ta en bild och förstora till en tavla i eget hem exempelvis men inte ta bilden till utställning eller posta på webben utan att maska den eller skaffa samtycke från varje identifierbar individ i bilden).
Citera
2020-07-18, 16:57
  #5727
Medlem
Protestmöte i Tyskland planeras mot hemliga tortyrmetoder med hemliga tortyrvapen. Samma initiativ skulle kunna ske i exempelvis Sverige och andra länder då dessa brott sker internationellt. Uppmaning till politiker och lagstiftare att komma till handling. Alla som tolererar att medmänniskor tillåts bli hemligt torterade i hemliga tortyrprogram är medskyldiga. Ingen skall kunna säga att de inte visste något om detta.

"In many countries of the world, people are secretly terrorized with secret torture methods. In Germany, too, many are affected. Electromagnetic weapons are used, which can cause pain, burns, broken bones, heart attacks and many other effects. Neuroweapons work with microwaves or lasers. Others can also work with ultra- or infrasound. The radiation of the so-called Directed Energy Weapons is not visible, but its effect is violent and can also lead to death. Mistakenly, the term Non Lethal Weapons is used, but the term masks the fact that these weapons can also kill.

As a transnational initiative, we want to draw attention to the secret terror against fellow human beings through these weapons. The problem of torture with microwave weapons can no longer be concealed. As those affected by these torture methods, we call on politicians and the judiciary to take action at long last. The problem has been kept quiet for too long, because secret radiation torture is a taboo subject in Germany and must not be allowed to come into the public eye.

We demand:
- An immediate ban on research on humans and animals using
neuro-weapons/electromagnetic weapons.
- A nationwide committee of inquiry to investigate crimes with
neuro-weapons.
- Adoption of a legislative initiative to outlaw weapons that are
capable of affecting the human nervous system.
- Extension of the stalking paragraph: inclusion of organised
stalking (gang stalking).
- Specialisation in police and law enforcement with regard to
torture with neuro-weapons and organised stalking.

- Ending the ICD stigmatization by wrongly diagnosing target
persons.
- Criminal prosecution of the perpetrators.
- No expansion of 5G! Immediate moratorium until a technology
assessment is presented and discussed.
- Abolition of the current mobile phone limits and redefinition by
an independent commission.
- Renewal of the radiation protection commissions with
industry-independent scientists and representatives of environmental
associations.

Therefore, we will meet on Saturday, August 29 at 11 a.m. at Römerberg in downtown Frankfurt. We call on the people to stop watching this terror. Anyone who tacitly tolerates that fellow human beings are terrorised by secret torture programmes is complicit. No one should be able to say that he or she knew nothing about it. Crimes with neuro-weapons take place every day in Germany. Let us not allow a new state of torture to spread, as we have had before! For a future without torture and without secret human experiments. "
Citera
2020-07-19, 02:17
  #5728
Medlem
ElIzzards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Såg ett inslag om detta fenomen på den suveräna YT kanalen "That Chapter":

https://youtu.be/ix8gGn8o6kA

En hel del av exemplen från människor som påstår sig vara TIs ser ju dock ut som något socialt dysfunktionella i något avseende. Att gå omkring i grannskapet och filma folk i butiker, grannar som gör vardagliga saker på deras tomt så framstår man ju som creepy och då tittar folk och kanske även säger något eller gör en ful gest med långfingret.

Är man inte socialt eller på andra sätt dysfunktionell innan så lär man nog bli det efter att ha blivit utsatt som TI (Targeted Individual) och trakasserad en tid.
Citera
2020-07-19, 19:03
  #5729
Medlem
regafras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av siegvard
Många som utför GS är inte onda människor. Dom gör det för egen vinning. Det är inga masterminds, det är i många fall utslagna personer, sjukpensionärer som antagligen inte ens är medvetna om skadan det orsakar för en måltavla. Dom ser inte den stora bilden av det, dom intalas att dom gör det för en god sak. Deras handling förefaller inte vara särskilt skadlig, men såna små saker som sker upprepade gånger över flera års tid är oerhört påfrestande för den som är utsatt. Den vanliga stalkaren är många gånger antagligen inte ens medvetna om omfattningen eller ens programmet överhuvudtaget. På så sätt kan vanliga människor med empati gå med på att utföra saker. Det finns heller ingen konspiration att avslöja, för dom känner sig säkert inte ens delaktiga i något. Sen om måltavlan flippar ur och skadar eller till och med dödar en perp är det bara bra för organisationen. Det får bara måltavlan att framstå som sinnessjuk vilket är hela syftet. Det är bara dom som drar i trådarna som förstår den fulla bilden av det.

Detta programmet syftar till att hålla nere måltavlan. Det har jag kommit underfund med. Är du isolerad och miserabel är du i rätt state of mind, då låter man dig vara. Försöker du ta dig ur isolationen och göra något bra av ditt liv är dom på dig. Attackerna är som mest aggressiva när du inte är vid dina sinnens fulla bruk. Är du psykiskt instabil, uppstressad, rädd, drogpåverkad då är det som mest påtagligt. För då kanske du i ditt uppstressade tillstånd får för dig att ringa polisen och säga att du är jagad och berättar hela situationen, eller till en av dina närmaste som skickar en orosanmälan och får dig tvångsomhändertagen. Är du helt klar mentalt kommer dom dock fortsätta, men på en mycket mer subtil nivå. En snabb kommentar i förbifarten på allmän plats från någon som låtsas prata i telefon om något du skrev på nätet dagen innan. Alldeles för snabbt förlopp för att du ska hinna dokumentera det men samtidigt effektivt. Du ska veta att dom ser, dom vet att du vet men att ingen kommer tro dig.

Invändningen som förs fram av skeptiker bland annat här i tråden är varför någon ger sig på en nobody. Det finns fullt av skäl att göra det. Det finns vinster att hämta i det även om vinsterna inte är uppenbara. Som i fallet jag länkade till, den där killen som körde ihjäl mannen på motorcykel skapar rubriker. I en tid av motsättningar mellan raser, som uppenbarligen påhejas av typer som Soros, som finansierar hela BLM-rörelsen. Det finns förstås intressen som drar vinning i såna här dåd. Övervakningssamhället har vinning i att ensamma galningar skjuter ihjäl folk, det skapar rädsla bland befolkningen som själva kommer skrika efter mer övervakning, samhället behöver inte ens pusha för det. BLM behöver rasmotiverade terrordåd utförda av vita, det sker inte tillräckligt många organiskt för att kunna föra fram det narrativet. Så nu sitter en massa ensamma vita män framför sina datorer och ser protesterna där man skanderar hur hemska vita människor är, parallellt med islamistiska terrordåd, som i många fall också är false flags och psyops, men i själva verket är det ju dom rasifierade som dödar oss, tänker dom.

Bland denna skara finns nästa potentiella terrorist. En sådan kan övervakningssamhället med enkelhet angripa med GS. Ingen kommer ändå se det eftersom människan är ensam och ingen kommer tro på det eftersom det är just en nobody. Sen blir personen diagnosticerad med paranoid schizofreni och kan användas som patsy i nån psy-op masskjutning eller kanske rentav bli styrd till att utföra en på riktigt. Jag tror vi kommer få se såna dåd i fortsättningen, galen muslim kommer bytas ut mot galen rasist.

Till syvende och sist är det bra för övervakningssamhället i sig självt att vanligt folk blir utsatta för detta. Det sänker motståndarnas kredibilitet. I själva verket är varenda en övervakad. Man visar det bara för en liten grupp vanliga personer som sen uttalar sig om det. Jo tjena, foliehatt, säger fåren. Staten är ju god, man övervakar bara såna som hotar demokratin och ger sig på medborgarna. Vi har inget att oroa oss för. Alla som pratar om skiten verkar ju dessutom vara schizofrena, varför skulle man lägga ner tid på att övervaka dessa, det är ju inga viktiga personer? Osv osv.

Bra förklarat! Huvudet på spiken !!!
Citera
2020-07-19, 21:45
  #5730
Medlem
RiktigTIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Julma-O
Protestmöte i Tyskland planeras mot hemliga tortyrmetoder med hemliga tortyrvapen. Samma initiativ skulle kunna ske i exempelvis Sverige och andra länder då dessa brott sker internationellt. Uppmaning till politiker och lagstiftare att komma till handling. Alla som tolererar att medmänniskor tillåts bli hemligt torterade i hemliga tortyrprogram är medskyldiga. Ingen skall kunna säga att de inte visste något om detta.

"In many countries of the world, people are secretly terrorized with secret torture methods. In Germany, too, many are affected. Electromagnetic weapons are used, which can cause pain, burns, broken bones, heart attacks and many other effects. Neuroweapons work with microwaves or lasers. Others can also work with ultra- or infrasound. The radiation of the so-called Directed Energy Weapons is not visible, but its effect is violent and can also lead to death. Mistakenly, the term Non Lethal Weapons is used, but the term masks the fact that these weapons can also kill.

As a transnational initiative, we want to draw attention to the secret terror against fellow human beings through these weapons. The problem of torture with microwave weapons can no longer be concealed. As those affected by these torture methods, we call on politicians and the judiciary to take action at long last. The problem has been kept quiet for too long, because secret radiation torture is a taboo subject in Germany and must not be allowed to come into the public eye.

We demand:
- An immediate ban on research on humans and animals using
neuro-weapons/electromagnetic weapons.
- A nationwide committee of inquiry to investigate crimes with
neuro-weapons.
- Adoption of a legislative initiative to outlaw weapons that are
capable of affecting the human nervous system.
- Extension of the stalking paragraph: inclusion of organised
stalking (gang stalking).
- Specialisation in police and law enforcement with regard to
torture with neuro-weapons and organised stalking.

- Ending the ICD stigmatization by wrongly diagnosing target
persons.
- Criminal prosecution of the perpetrators.
- No expansion of 5G! Immediate moratorium until a technology
assessment is presented and discussed.
- Abolition of the current mobile phone limits and redefinition by
an independent commission.
- Renewal of the radiation protection commissions with
industry-independent scientists and representatives of environmental
associations.

Therefore, we will meet on Saturday, August 29 at 11 a.m. at Römerberg in downtown Frankfurt. We call on the people to stop watching this terror. Anyone who tacitly tolerates that fellow human beings are terrorised by secret torture programmes is complicit. No one should be able to say that he or she knew nothing about it. Crimes with neuro-weapons take place every day in Germany. Let us not allow a new state of torture to spread, as we have had before! For a future without torture and without secret human experiments. "

På tal om att politiker "ska göra något". Vissa svenska Europaparlamentariker med speciellt intresse för frågor om integritetsskydd, dataskydd & mänskliga rättigheter har deltagit i denna operation mot en måltavla vilket jag vet om. Även när politikerna fick reda på om operation "Gang Stalking/Targeted Individual" i efterhand så har dessa inte ens erkänt eller gjort något annat än att delta i operationen vetandes att måltavlan utsätts för flera brott & (uppenbara) inskränkningar i privatliv - som politikerna ägnat hela sina professionella karriär att motverka & skydda medborgares alla rättigheter. Högt uppsatta politiker deltar i det här lika mycket som andra aktörer i samhället. Därför är den logiska & rationella slutsatsen att en officiell aktör koordinerar det här & är då extremt övertygande - så pass att även politiker sopar sina värderingar under mattan för att medverka & i efterhand håller tyst om saken även vid upplysning om vad det är eller klagomål från måltavlan.

Om din teori stämmer så blir politikerna informerade som så "Vi [t.ex. svenska FOI åt okänd tredje part] testar topphemliga vapen/psykologiska experiment på en person som du aldrig träffat & därför måste du delta i detta seminarium & säga/göra dessa saker - ignorera alla dina värderingar som politiker om mänskliga rättigheter & att värna om dessa. Du måste hädanefter rapportera all interaktion du har med måltavlan - stora som små. Du får små uppgifter att göra/säga. Du måste till varje pris förneka att du deltar i det här. Du är helt ansvarsfri."

Vilket effektivt tar bort mänskliga rättigheter för måltavlor. Vad är det de säger som får en måltavla inte ha rätt till mänskliga rättigheter?
__________________
Senast redigerad av RiktigTI 2020-07-19 kl. 22:38.
Citera
2020-07-22, 04:35
  #5731
Medlem
RiktigTIs avatar
Lite insyn i Scientologikyrkans "Fair Game"-operations operativa del (a.k.a. Gang Stalking-operation) driven av deras "Office of Special Affairs" (OSA) från intygat rättsdokument; komihåg att Scientologikyrkan är en liten del av det nätverk som styr Hollywood vilket dels kan kopplas till ökända CIA-intressen, andra kyrkors/sekters/kulters intressen & såklart "Illuminati" - olika elit tänker på samma sätt & är djupt nätverkade:

"Marty Rathbun filed a detailed affidavit in a Texas court which lay out his and Mike Rinder’s daily reporting procedure to David Miscavige on Scientology Fair Game and Black Operations.

Here is the relevant portion of that affidavit:
17. “The Office of Special Affairs (OSA) is the legal, public relations, and intelligence network of CSI. One or more network representatives are employed by every Scientology organization across the world. Each of them is operated and managed by OSA International (OSA INT) which is housed within CSI. Although OSA is formally answerable to CSI’s management, from OSA’s inception in the early 1980s, until my departure in December 2004, the formal management structure was a sham. OSA was carefully micromanaged by David Miscavige. he exercised his control through me, Inspector General of RTC, and Mike Rinder, Commanding Officer of OSA International.

18. “Between 1982 and 2004, it was my job to act as a go-between for Miscavige and OSA. The manner in which we shielded Miscavige was elaborate. Much of Miscavige’s control of OSA was done “off the record.” Every evening I would receive an intelligence briefing in writing from OSA. The briefing was usually several pages summarizing reports from private investigators and Scientologists serving as undercover spies watching and interacting with Scientology critics. The written briefing, contrary to established corporate policy, had no routing information on it. That is, the daily briefing had no indication who wrote the report or who it was directed to. If a report ever got out of the Church, it could not, on its face, be used to incriminate any of its author or recipients.

19. “After I read the report each day, I was instructed by Miscavige to put it into a fresh envelope with no routing information on it. I then personally carried the envelope into Miscavige’s office and set it on his desk. I was the only person in Scientology, aside from his wife and secretary, ever authorized such access to his desk. When Mr. Miscavige read the reports, he would enter my office with the report in hand. He would say ‘beat it’ to my secretary or anyone else who happened to be in my office. Once any visitors had left, Mr. Miscavige would discuss the contents of the report. Often, he would instruct me to order OSA to direct an operative or private investigator to find out something to do concerning the target of infiltration or investigation. On other occasions, Mr. Miscavige would joke about what was reported about a particular target, or rant about the target’s activity. When Miscavige was done discussing the daily OSA briefing with me, he would throw the report on my desk. That was my cue to pick it up and shred it after he left the office and before anyone was permitted to return to my office.

20. “For 22 years, my schedule was to wake up at least an hour before David Miscavige’s scheduled wake up time so that I could collect all important information on any matter of concern to him being handled by the OSA network. Every morning, I was required to brief Miscavige verbally on any major developments on matters handled by the OSA network around the world or matters concerning security. My briefing to him would begin with major problems which he insisted he know about. My briefing included reports about handling the media stories, investigations, legal cases, security breaches, and potential security situations. That briefing would last anywhere from a few minutes on a quiet day with no major developments, to all day when something was afoot that riveted Miscavige’s attention. Miscavige would issue orders to OSA that I had to accurately note on paper.

21. “After the conference with Miscavige, there were a number of options available for issuing his orders, depending on their scope and the level of security required. Most often, I would call Mike Rinder, into my office and I would brief him verbally on Miscavige’s directives. Mr. Rinder would then return to his own office and type up the orders as written directives to OSA. Those directives would be worded as if the orders were originated by him, with no reference to me or RTC, and especially not to Mr. Miscavige. On many occasions, Mr. Miscavige would require Mr. Rinder’s presence during briefings in which he wanted more detail than usual, or wanted to issue more detailed orders than usual. In such cases, it would be my responsibility to follow up to verify that Mr. Rinder relayed Mr. Miscavige’s orders to OSA as Rinder’s own orders.

22. “Mr. Rinder and I were ordered by Mr. Miscavige to keep secret virtually all of our communications, and to specifically keep them secret from any other managers or staff with CSI and RTC. All other CSI managers had little to no knowledge of any matters affecting Scientology from the world outside of the Church. Except for OSA staff, Sea Org members have little contact with the media or the world outside of their corporate duties."


Hittas här: https://alanzosblog.com/how-rinder-reported-to-miscavige-on-all-scientology-fair-game/ (2020-07-22)

Det som är en intressan koppling är att FBI-agenten & privatdetektiven i Hollywood/Kalifornia Ted Gunderson svor i sin affiddavit från 2011 månader innan han avled att Gang Stalking existerade. Han fokuserade nästan helt på det ämnet (de facto "Illuminati") - kände han som privatdetektiv kanske en skuld att avslöja sanningen då dessa nätverk anställer flitigt privatdetektiver? Här är ett utdrag (googla dokumentat); Ted Gunderson är även känd för att sitt anförande om pedofilinätverk i Hollywood (Epstein & co.):

"6. I firmly believe that most individuals working in the F.B.L, other intelligence agencies, and the government overall are honest, law-abiding public servants. However, a sophisticated network of rogue operatives has secretly infiltrated the F.B.I, other intelligence agencies including the C.I.A., and other key government positions. This rogue element seeks personal power and wealth and considers themselves above the law and the Constitution. They are carrying out the aforementioned surveillance and harassment activities in conjunction with organized crime, the cult movement in America including Satanic cults, other commercial and political interests, and even misguided civic organizations and neighborhood groups. This illegal surveillance and harassment program is being called gang stalking and organized stalking by the victims targeted by it. The victims are targeted for a variety of reasons including government and corporate whistleblowers, parties to financial and employment disputes, parties to marital disputes (usually divorced women), and even jilted paramours. Journalists covering controversial issues, and, even attorneys and private investigators representing unpopular clients or interests, have been targeted by this program.

7. Individuals targeted by this program have been subjected to illegal and unconstitutional phone taps, illegal re-routing of business and private phone calls for purposes of harassment; illegal audio “bugging”, surreptitious entry into home, office, and vehicle, visual surveillance in the home conducted by illegal placement of miniature remote, wireless cameras (often accessible via internet), illegal internet spyware, illegal GPS tracking (often through their own mobile phones), regular fixed and mobile surveillance, mail misdirection, mail theft and tampering, financial and employment sabotage, slander campaigns and community ostracizing , internet disinformation and smear campaigns, poisoning, assaults and murder, illegal set-ups on drug charges and other felony charges, amongst many other civil rights abuses.

8. In addition to high-ranking members of the F.B.I., other intelligence services, and the government overall, wealthy, powerful members of criminal syndicates, multi-millionaires and the corporate elite are using the government gang stalking program to harass enemies. They can get a targeted individual harassed for the rest of that individual's life (individual cases of gang stalking lasting for over a decade are common). The higher status members of the gang stalking conspiracy initiate the gang stalking and coordinate logistics and funding. Lower echelon government rogue operatives, lower ranking members of the military (in violation of Posse Comitatus), petty criminals and street thugs perform the actual grunt work of daily monitoring and harassment of individuals targeted by the program."
__________________
Senast redigerad av RiktigTI 2020-07-22 kl. 05:07.
Citera
2020-07-23, 10:36
  #5732
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RiktigTI
På tal om att politiker "ska göra något".

I Sverige skulle man kunna demonstrera/protestera utanför Sveriges Television. SVT finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

Eller utanför Sveriges Radio, i Stockholm.

I denna video demonstrerar man utanför BBC i England; https://www.youtube.com/watch?v=SgIGb_0MRzo

Eller så skulle man kunna demonstrera utanför eller i närheten av Riksdagen.
Citera
2020-07-23, 11:06
  #5733
Medlem
regafras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Julma-O
I Sverige skulle man kunna demonstrera/protestera utanför Sveriges Television. SVT finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

Eller utanför Sveriges Radio, i Stockholm.

I denna video demonstrerar man utanför BBC i England; https://www.youtube.com/watch?v=SgIGb_0MRzo

Eller så skulle man kunna demonstrera utanför eller i närheten av Riksdagen.

I sådana fall bör man ha ett konkret fall där personer är utpekade som går att spåra.

En konkret anledning.

Där man får gå till botten med det spåret så att metoder når dagens ljus. Det skulle hjälpa andra utsatta , om man belyste ett säkert case och utredde vilka metoder och utrustning som kan / har använts.

Blir bara en soppa annars om 100 pers ska beskriva vad de varit utsatta för under åratal, där de sedan tappar fart om de blivit mentalt uttröttade eller var delvis/helt sjuka och av den anledningen missuppfattat det hela eller delar , då det började för dem.
__________________
Senast redigerad av regafra 2020-07-23 kl. 11:22.
Citera
2020-07-26, 17:31
  #5734
Medlem
Nu ska Försvaret storsatsa. Denna gång på artificiell intelligens, drönare och området "cyber" (som omfattar sådant som it-attacker och påverkansoperationer).

Saxat från följande artikel, med kommentarer.
https://computersweden.idg.se/2.2683/1.683327/forsvaret-satsar-stort-ai

"Totalförsvarets forskningsinstitut FOI får en stor del av de uppdrag som Försvarsmakten finansierar inom ramen för den drygt halva miljard kronor, som det årliga försvarsforskningsanslaget utgör.

Det är ett regeringsanslag som är låst över lång tid (fram till 2020), vad som däremot kan förändras är hur den här halva miljarden fördelas. I fjol gjordes en grundlig genomlysning av den forskning och utveckling som Försvaret gör och efter denna står det klart att ett par områden ska prioriteras, bland annat artificiell intelligens, obemannade farkoster som drönare och området ”cyber”, som omfattar it-attacker, påverkansoperationer och ”fake news”."

Kommentar: Jämför med s.k. cybernetisk teknologi och elektroniskt missbruk, såsom olaglig datainsamling och manipulation av människor via hjärnmaskingränssnitt. Myntat "Cybertorture" av FN: s specialrapportör för tortyr. Läs mer på exempelvis https://cyber-torture.com Drönare och it(attacker) är del av det ofattbart grymma och horribla - och i hög grad automatiserade - 'system' som används mot oskyldiga människor, världen över Sverige inkluderat. Måhända betecknar de skyldiga dessa brott som "påverkansoperationer".

"– Att AI ska prioriteras hänger mycket samman med att träning och övning är extremt viktigt för Försvaret, säger Joel Brynielsson som är ansvarig för forskningen inom beslutsstödssystem på FOI, i vilken AI ingår. För att kunna träna realistiskt behövs intelligens man kan träna med eller mot. Det är där AI blir så betydelsefullt.

Kommentar: Oskyldiga människor/targeted individuals får sina liv totalförstörda för att ett antal psykopater behöver/vill "träna AI realistiskt". Psykopater som kalkylerar med att komma undan med dessa brott då de är så svåra att bevisa (de sker bl.a. trådlöst och med fjärrteknik) och de kan gömma sig bakom hemligstämpling. Det pågår för övrigt ett samarbete mellan stater gällande dessa brott då de fortsätter trots att man byter land.
Frekvenser är centralt i dessa brott, inte minst för att kunna koppla samman brottsling med brott men dessvärre är vem som äger rättigheterna till många av dem något som är hemligstämplat i detta land (vilket inte precis inte underlättar).

Vidare;

"Artificiell intelligens är ett brett begrepp – hur definierar ni på FOI det?

– Jag tror det gäller att plocka ner det från den här hajpgrejen. Vi definierar AI som intelligens som uppvisas av maskiner, sedan bryter vi ner det till en dators förmåga att förstå, analysera och reagera på omgivningen.

Kommentar: "Omgivningen" kan exempelvis vara sådant som en oskyldig människa, som datorn skall "förstå, analysera och reagera på".

"Det är förstås höljt i dunkel vad morgondagens projekt är, men för att förstå vad de framtida projekten på FOI som riktar sig till Försvarsmakten går ut på måste man veta vad de rullande projekten handlar om. AI-forskaren Linus Luotsinen på FOI berättar om projekt som handlar om till exempel hur civilbefolkningen agerar i krig.

– Vi har till exempel ett projekt där vi modellerar samhällen. Det bygger på enkla regler för hur individer agerar och beter sig, och vi kan därifrån anta ett beteende på samhällsnivå."

Kommentar: Denna modellering bygger på utnyttjande av oskyldiga människor och "no touch torture", människor som inte längre har något privatliv att tala om, människor som får leva med stress jämförbart med syndrom från krig och övergrepp vilka saknar historisk motsvarighet på brottsskalan. Människor som får sina hjärnor manipulerade av en "AI", där denna AI används på ett mycket destruktivt sätt mot människan, inte minst för att de ofattbart sjuka och fega skyldiga skall kunna känna sig säkra. Konsekvenser för och hur den utsatta agerar är något som dessa psykopater fullständigt skiter i. Horor från helvetet är vad de är.

"- Det är markstridsskolan som är mottagare av detta, och då kan man simulera hur till exempel en evakuering av en ort skulle kunna se ut. Vart tar en befolkning som försöker fly vägen – och vad innebär det för den staden de flyr till?

– Vi kan leka med opinionsbildning – hur påverkas denna i den här situationen?

– Vi kan också utifrån en pilot eller en soldats beteende låta datorn taktikutveckla, och kanske komma fram till en taktik vi inte tänkt på tidigare."

Kommentar:
Eller utifrån en människas eller en TI:s beteende låta datorn 'utveckla', kanske man skall lägga till.
__________________
Senast redigerad av Julma-O 2020-07-26 kl. 17:34.
Citera
2020-07-26, 18:02
  #5735
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Julma-O
Nu ska Försvaret storsatsa. Denna gång på artificiell intelligens, drönare och området "cyber" (som omfattar sådant som it-attacker och påverkansoperationer).

Saxat från följande artikel, med kommentarer.
https://computersweden.idg.se/2.2683/1.683327/forsvaret-satsar-stort-ai

"Totalförsvarets forskningsinstitut FOI får en stor del av de uppdrag som Försvarsmakten finansierar inom ramen för den drygt halva miljard kronor, som det årliga försvarsforskningsanslaget utgör.

Det är ett regeringsanslag som är låst över lång tid (fram till 2020), vad som däremot kan förändras är hur den här halva miljarden fördelas. I fjol gjordes en grundlig genomlysning av den forskning och utveckling som Försvaret gör och efter denna står det klart att ett par områden ska prioriteras, bland annat artificiell intelligens, obemannade farkoster som drönare och området ”cyber”, som omfattar it-attacker, påverkansoperationer och ”fake news”."

Kommentar: Jämför med s.k. cybernetisk teknologi och elektroniskt missbruk, såsom olaglig datainsamling och manipulation av människor via hjärnmaskingränssnitt. Myntat "Cybertorture" av FN: s specialrapportör för tortyr. Läs mer på exempelvis https://cyber-torture.com Drönare och it(attacker) är del av det ofattbart grymma och horribla - och i hög grad automatiserade - 'system' som används mot oskyldiga människor, världen över Sverige inkluderat. Måhända betecknar de skyldiga dessa brott som "påverkansoperationer".

"– Att AI ska prioriteras hänger mycket samman med att träning och övning är extremt viktigt för Försvaret, säger Joel Brynielsson som är ansvarig för forskningen inom beslutsstödssystem på FOI, i vilken AI ingår. För att kunna träna realistiskt behövs intelligens man kan träna med eller mot. Det är där AI blir så betydelsefullt.

Kommentar: Oskyldiga människor/targeted individuals får sina liv totalförstörda för att ett antal psykopater behöver/vill "träna AI realistiskt". Psykopater som kalkylerar med att komma undan med dessa brott då de är så svåra att bevisa (de sker bl.a. trådlöst och med fjärrteknik) och de kan gömma sig bakom hemligstämpling. Det pågår för övrigt ett samarbete mellan stater gällande dessa brott då de fortsätter trots att man byter land.
Frekvenser är centralt i dessa brott, inte minst för att kunna koppla samman brottsling med brott men dessvärre är vem som äger rättigheterna till många av dem något som är hemligstämplat i detta land (vilket inte precis inte underlättar).

Vidare;

"Artificiell intelligens är ett brett begrepp – hur definierar ni på FOI det?

– Jag tror det gäller att plocka ner det från den här hajpgrejen. Vi definierar AI som intelligens som uppvisas av maskiner, sedan bryter vi ner det till en dators förmåga att förstå, analysera och reagera på omgivningen.

Kommentar: "Omgivningen" kan exempelvis vara sådant som en oskyldig människa, som datorn skall "förstå, analysera och reagera på".

"Det är förstås höljt i dunkel vad morgondagens projekt är, men för att förstå vad de framtida projekten på FOI som riktar sig till Försvarsmakten går ut på måste man veta vad de rullande projekten handlar om. AI-forskaren Linus Luotsinen på FOI berättar om projekt som handlar om till exempel hur civilbefolkningen agerar i krig.

– Vi har till exempel ett projekt där vi modellerar samhällen. Det bygger på enkla regler för hur individer agerar och beter sig, och vi kan därifrån anta ett beteende på samhällsnivå."

Kommentar: Denna modellering bygger på utnyttjande av oskyldiga människor och "no touch torture", människor som inte längre har något privatliv att tala om, människor som får leva med stress jämförbart med syndrom från krig och övergrepp vilka saknar historisk motsvarighet på brottsskalan. Människor som får sina hjärnor manipulerade av en "AI", där denna AI används på ett mycket destruktivt sätt mot människan, inte minst för att de ofattbart sjuka och fega skyldiga skall kunna känna sig säkra. Konsekvenser för och hur den utsatta agerar är något som dessa psykopater fullständigt skiter i. Horor från helvetet är vad de är.

"- Det är markstridsskolan som är mottagare av detta, och då kan man simulera hur till exempel en evakuering av en ort skulle kunna se ut. Vart tar en befolkning som försöker fly vägen – och vad innebär det för den staden de flyr till?

– Vi kan leka med opinionsbildning – hur påverkas denna i den här situationen?

– Vi kan också utifrån en pilot eller en soldats beteende låta datorn taktikutveckla, och kanske komma fram till en taktik vi inte tänkt på tidigare."

Kommentar:
Eller utifrån en människas eller en TI:s beteende låta datorn 'utveckla', kanske man skall lägga till.

Vad har detta med tråden ämne att göra, om man undviker att göra långsökta spekulationer? Ingenstans i artikeln från 2017 nämns att i hemlighet förfölja personer.
Citera
2020-07-26, 20:08
  #5736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Vad har detta med tråden ämne att göra, om man undviker att göra långsökta spekulationer? Ingenstans i artikeln från 2017 nämns att i hemlighet förfölja personer.

Dessa brott kan inte pågå utan den s.k. Försvarsmaktens eller militären. Därmed ter sig satsningen med allt vad den inbegriper i högsta grad intressant och relevant, precis som mitt inlägg.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in