2015-10-06, 21:55
  #1189
Medlem
FreedomDeeps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madtop
Meyl är utslängd från den akademiska världen och betraktas allmänt som en galen gubbe. För övrigt är det inte jag som underkänner hans arbete, det är den akademiska världen som står för det.

Har du någon som helst källa på att professor Meyl är "utslängd från den akademiska världen"? Har du någon källa på att han "betraktas allmänt som en galen gubbe"? Eller är det bara du som plockar saker ur tomma luften?

Det kan vara så att det finns olika läger inom vetenskapsvärlden. Det kan vara så att professor Meyl är "the leading scalar wave researcher...teacher and researcher in physics at a university in southern Germany" (från inlägg 1155). Det kan vara så att dennes forskning inom en snar framtid sprider sig än mer.

Citat:
Ursprungligen postat av madtop
Har du mer frågor om "skalärvågor" föreslår jag att du skapar en tråd i vetenskap/fysik. Alternativt att du tar kontakt med t.ex KTH och hör dig för om deras syn på vågor som går snabbare än ljuset.

Kontakta vem du vill, skapa en tråd om vad du vill. Kort sagt; gör vad du vill. Det är ju du som ständigt går omkring med skygglapparna på och förnekar allt från organized stalking/electronic harassment till professors Meyls vetenskapliga bevis kring skalärvågor.
Citera
2015-10-06, 22:53
  #1190
Medlem
madtops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FreedomDeep
Har du någon som helst källa på att professor Meyl är "utslängd från den akademiska världen"?

Översättning från tyska:
Universitetet har distanserat sig från hans idéer eftersom de är inte är vetenskapliga, metodiska eller erkända utan är mycket kontroversiella. Universitetet har klargjort att hans arbete inte bedrivs inom någon fakultet. ... Han får inte längre undervisa på universitetet... Professor Gerhard Bruhn har visat på ett flertal matematiska fel och slutsatser i Meyl arbete... osv...
https://de.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Meyl

Citat:
Ursprungligen postat av FreedomDeep
Kontakta vem du vill, skapa en tråd om vad du vill. Kort sagt; gör vad du vill. Det är ju du som ständigt går omkring med skygglapparna på och förnekar allt från organized stalking/electronic harassment till professors Meyls vetenskapliga bevis kring skalärvågor.

Det är du som kommer dragande med pseudovetenskapligt flum, följaktligen är det du som ska vidareutveckla hur icke existerande vågor används för "electronic harassment".

För övrigt har Meyl självklart inte presenterat några bevis för "skalärvågor". Om så vore fallet hade han fått årets nobelpris. Och nästa års...
Citera
2015-10-07, 19:16
  #1191
Medlem
FreedomDeeps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madtop
Översättning från tyska:
Universitetet har distanserat sig från hans idéer eftersom de är inte är vetenskapliga, metodiska eller erkända utan är mycket kontroversiella. Universitetet har klargjort att hans arbete inte bedrivs inom någon fakultet. ... Han får inte längre undervisa på universitetet... Professor Gerhard Bruhn har visat på ett flertal matematiska fel och slutsatser i Meyl arbete... osv...
https://de.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Meyl

Någon källa på att professor Meyl ” betraktas allmänt som en galen gubbe” har du med andra ord inte. Från din Wikipediakälla kan man läsa att universitetet understryker att tekniken är mycket kontroversiell. Därtill står det att kritiker gjort anspråk på att ha funnit fel i Meyls arbete – vad Meyl själv anser om kritiken framgår dock inte.

På Meyls egen hemsida står emellertid att han bl.a. föreläser på Technical University of Berlin och University of Clausthal. Vidare framgår att det går att erhålla ”remarkable proof of concept transmission-kit”:

http://www.meyl.eu/go/index.php?dir=10_Home&page=1&sublevel=0

Och som tidigare nämnt bedriver i princip alla industrialiserade nationer intensiv forskning kring dessa skalarvågor. Oavsett vilka vågor som används vid electronic harassment torde det stå klart att vågor likt skalärvågor faktiskt kan användas. Vilket i sådana fall också kan förklara varför det är så svårt att skydda sig, exempelvis erbjuder en Faradays bur inget skydd mot tortyren.

Citat:
Ursprungligen postat av madtop
Det är du som kommer dragande med pseudovetenskapligt flum, följaktligen är det du som ska vidareutveckla hur icke existerande vågor används för "electronic harassment".

För övrigt har Meyl självklart inte presenterat några bevis för "skalärvågor". Om så vore fallet hade han fått årets nobelpris. Och nästa års...

Det är inte pesudovetenskapligt flum. Möjligen i din fyrkantiga värld. Varför föreläser professor Meyl på exempelvis Technical University of Berlin och University of Clausthal om det är ”flum”?

Förresten, tror du inte att ’vissa särintressen’ spelar roll för vem som förtjänar Nobelpris?
Citera
2015-10-11, 13:53
  #1192
Medlem
Harfagers avatar
Ett ytterligare exempel på metoder som om det utförs upprepat är bara för att trakassera som ovanligt många felringningar, inbrott inget stulet, öppet förföljande etc etc http://abe.freeshell.org/palme/node40.html


I detta fall så förstår alla att det är riktigt, i de fall där det upprepas kallas folk både det ena och det andra och är meningen med Zersetzung och gang stalking.

Skrev i min dagbok för mer än tio år sedan att det ser ut som om de vill att det ska låta konstigt om jag nämner allt precis som det har inträffat och nu med länken hittad med mitt namn och även stasi metoderna så förstår jag att den misstanken var bra.


Sedan har jag lärt mig att man kan förvänta sig bara negativa händelser där dessa kan komma åt och påverka.
Citera
2015-10-17, 11:38
  #1193
Medlem
Harfagers avatar
Fick ett meddelande i går såg jag nu då jag loggade in och det stod att många som tror på Zersetzung o GS är Psyksjuka . Och visst kan det vara så , folk som vägrar inse att de har bara hallucinerat och hittar detta på nätet kan ju lockas att skylla på en okänd grupp.


Som jag tidigare beskrivit så har jag namnen och adresserna på dessa och kan lätta ta fram de jag inte har namnen ännu på.

Jag fick förslag om att bli polis och informatör då jag satt och väntade på att mitt bråk skulle starta. Och efterföljande händelser där tex Palme nämndes några gånger på lite udda sätt gör att jag tror att det gänget som det inledes med (grupp 1) kan varit arrangerat, likadant med att bli polis eller informatör var troligen för att invagga en i falsk säkerhet .

Möjligen var det för att jag skulle vara en duktig idiot och lägga varje snatteri i min omgivning för att sedan stå helt utan vänner när de började det som de kört nu i snart 20 år.

Har återigen sänt mejl till advokat och inväntar svar, tror inte att mejlen kommer fram. Tidigare då jag fick svar från en hjälp org så hade deras inkorg blivit spammad samtidigt som jag sänt mejlet och mejlet fastnat på fel ställe. Det är minst ett dataproffs med i detta och som jag polisanmälde för ett hot , vilket egentligen var grov utpressning men då man nämner att det var en polis med i gruppen (LK) så tolkats allt mildare.

Vantolkningar och förnekelse är uppenbarligen vanliga hos dessa och jag tror inte att alla dem är dumma i skallen även om de använder sig av folk som spelar utvecklingsstörda , retarder.

Att det finns massa pengar att hämta har ju fått människor utan förstånd eller heder att kliva över lik i alla tider . Jag menar hade jag då jag var yngre och busade fått veta att någon okänd/ känd hade fått stå för något jag gjort så hade jag gått upp till Polisen och tagit på mig det jag gjort.

Dessa gubbar och kvinnor har inte ett spår av detta i sig, de gömmer sig bakom folk som hotar folks kvinnor och barn och måste möta rättvisan nu.


Har startat en blogg (står adressen i signaturen) där jag kan styra bilderna själv ( lägga upp och ta ner bilderna ) vilket jag inte kan på en fildelningssida.
__________________
Senast redigerad av Harfager 2015-10-17 kl. 11:49.
Citera
2015-10-17, 13:47
  #1194
Medlem
Djamillas avatar
Här hittar jag denna tråden, jag trodde GS var standard när någon blir intensivövervakad av staten, t.ex genom att det upprättas en psykologisk profil på den misstänkte där dennes svagheter utnyttjas.

En stor del av detta handlar också om att den misstänktes vänskapskrets blir infiltrerad, samt att utredningar hos myndigheter i form av förundersökningar, LPT och LVM utredningar inleds. Stora delar av samhället blir informerade av Polisen att här har vi minsann en kriminell t.ex informeras någons hyresvärd att polisen behöver nycklarna för en husrannsakan. Folk börjar prata och vips så är man hatad av samhället.

Ett tydligt och bra exempel finner ni här:

https://www.jo.se/Global/%C3%84mbetsber%C3%A4ttelser/JOs%20%C3%A4mbetsber%C3%A4ttelse%202012-13%20%C3%85klagare_polis_tull.pdf

Lyckas en person då göra sig ovän med exempelvis polismyndigheten kanske de aldrig släpper taget.

Själv står/stod(de verkar ha lugnat sig lite) jag nu för andra gången under en sådan typ av intensivövervakning pga juridiska spörsmål. Det är ganska påfrestande när det i många fall är uppenbart att representanter från staten talar om en själv, men ibland är så inte fallet och det blir väldigt frustrerande. Med tanke på vilken makt en socialistisk stat som Sverige har i kombination med offentlighetsprincipen innebär det att all rätt till privatliv helt plötsligt försvinner och dessutom beläggs handlingar om en själv med sekretess.

Ett litet indicium då och då så kan det allmänna spaningsregistret hållas flytande för evigt.
__________________
Senast redigerad av Djamilla 2015-10-17 kl. 13:54.
Citera
2015-10-17, 14:10
  #1195
Medlem
Djamillas avatar
Det kan i värsta fall leda till t.ex en paranoid psykos där den som blir utsatt helt enkelt tar livet av sig.

Jfr vad som hände med den unga grundaren av Kapiton.

(FB) Kapiton - Vad som verkligen hände
__________________
Senast redigerad av Djamilla 2015-10-17 kl. 14:16.
Citera
2015-10-17, 14:10
  #1196
Medlem
Harfagers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djamilla
Här hittar jag denna tråden, jag trodde GS var standard när någon blir intensivövervakad av staten, t.ex genom att det upprättas en psykologisk profil på den misstänkte där dennes svagheter utnyttjas.

En stor del av detta handlar också om att den misstänktes vänskapskrets blir infiltrerad, samt att utredningar hos myndigheter i form av förundersökningar, LPT och LVM utredningar inleds. Stora delar av samhället blir informerade av Polisen att här har vi minsann en kriminell t.ex informeras någons hyresvärd att polisen behöver nycklarna för en husrannsakan. Folk börjar prata och vips så är man hatad av samhället.

Ett tydligt och bra exempel finner ni här:

https://www.jo.se/Global/%C3%84mbetsber%C3%A4ttelser/JOs%20%C3%A4mbetsber%C3%A4ttelse%202012-13%20%C3%85klagare_polis_tull.pdf

Lyckas en person då göra sig ovän med exempelvis polismyndigheten kanske de aldrig släpper taget.

Själv står/stod(de verkar ha lugnat sig lite) jag nu för andra gången under en sådan typ av intensivövervakning pga juridiska spörsmål. Det är ganska påfrestande när det i många fall är uppenbart att representanter från staten talar om en själv, men ibland är så inte fallet och det blir väldigt frustrerande. Med tanke på vilken makt en socialistisk stat som Sverige har i kombination med offentlighetsprincipen innebär det att all rätt till privatliv helt plötsligt försvinner och dessutom beläggs handlingar om en själv med sekretess.

Ett litet indicium då och då så kan det allmänna spaningsregistret hållas flytande för evigt.


Tack för länken , läste till " Beslutet överprövades
i februari 2010 av överåklagaren Jörgen Lindberg, som inte ändrade det. Han
ansåg att polismännens åtgärder inför och under intervjun inte hade skett vid
myndighetsutövning. "

Vilket ju är anmärkningsvärt men man får ju beakta att brottet var synnerligen hänsynslöst och många kunde kommit till skada.
Citera
2015-10-17, 14:24
  #1197
Medlem
Djamillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Harfager
Tack för länken , läste till " Beslutet överprövades
i februari 2010 av överåklagaren Jörgen Lindberg, som inte ändrade det. Han
ansåg att polismännens åtgärder inför och under intervjun inte hade skett vid
myndighetsutövning. "

Vilket ju är anmärkningsvärt men man får ju beakta att brottet var synnerligen hänsynslöst och många kunde kommit till skada.

Ja i fallet ovan var de det, ja.

Men det kan lika gärna handla om att man förbereder en stämning mot staten eller helt enkelt är framgångsrik inom verksamhet som inte gynnar någon stat som i Kapiton fallet. Där en väldigt ung smart och framgångsrik person blir indirekt mördad av övervakningssamhället, som vi de facto lever. Att övervakningssamhället existerar kan inte någon blunda för sen Edward Snowden skandalen.

Det skulle heller inte förvåna mig även om jag inte har några belägg för det just nu att staten använder sig medvetet av s.k gas lightning tekniker

https://en.wikipedia.org/wiki/Gaslighting
Citera
2015-10-17, 14:26
  #1198
Medlem
Harfagers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djamilla
Det kan i värsta fall leda till t.ex en paranoid psykos där den som blir utsatt helt enkelt tar livet av sig.

Jfr vad som hände med den unga grundaren av Kapiton.

(FB) Kapiton - Vad som verkligen hände


Han verkar ha sansat sig och skrev så här "Efter en stunds reflektion har jag insett att min bild av verkligheten inte riktigt stämmer överens med den andra uppfattar.

Det stämmer att jag kom i kontakt med en konsult och att all information han kom över användes för att attackera sidan på olika vis, detta i kombination med ett svårskött företag och bristande bokföring ledde till så stark påfrestning att jag utvecklade ett övergående psykostillstånd. Mycket kommer ifrån en scifi-novell jag i min förvirring blandat ihop med verkligheten. Förvånansvärt lätt hänt nu för tiden...

Jag har några ganska traumatiska månader bakom mig och stressen blev för mycket för mig att hantera."


Han kan ju blivit hotat och på så sätt tystad , men många som skriver verkar ta med sådant de gissar sig till skulle kanske fungera istället för att bara ta konkreta händelser. Sätt flera exempel på det som kommer sig av ett stressat sinne och hjälper bara de som trakasserar så spela in dokumentera och filma så sätter vi dessa folkrättsbrottslingar bakom lås och bom.

Jag har bilder på några som jag kan lägga upp på en privat sida med kod om någon känner igen och kan beskriva lite runt dessa kraftigt maskerade bilder ( räcker med hårfärg , ort och kännetecken som beteende etc ) http://zersetzungisverige.blogspot.se/2015/10/bildlista-till-inlagg-med-kraftigt.html
Citera
2015-10-17, 14:54
  #1199
Medlem
Djamillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Harfager
Han verkar ha sansat sig och skrev så här "Efter en stunds reflektion har jag insett att min bild av verkligheten inte riktigt stämmer överens med den andra uppfattar.

Det stämmer att jag kom i kontakt med en konsult och att all information han kom över användes för att attackera sidan på olika vis, detta i kombination med ett svårskött företag och bristande bokföring ledde till så stark påfrestning att jag utvecklade ett övergående psykostillstånd. Mycket kommer ifrån en scifi-novell jag i min förvirring blandat ihop med verkligheten. Förvånansvärt lätt hänt nu för tiden...

Jag har några ganska traumatiska månader bakom mig och stressen blev för mycket för mig att hantera."


Han kan ju blivit hotat och på så sätt tystad , men många som skriver verkar ta med sådant de gissar sig till skulle kanske fungera istället för att bara ta konkreta händelser. Sätt flera exempel på det som kommer sig av ett stressat sinne och hjälper bara de som trakasserar så spela in dokumentera och filma så sätter vi dessa folkrättsbrottslingar bakom lås och bom.

Jag har bilder på några som jag kan lägga upp på en privat sida med kod om någon känner igen och kan beskriva lite runt dessa kraftigt maskerade bilder ( räcker med hårfärg , ort och kännetecken som beteende etc ) http://zersetzungisverige.blogspot.se/2015/10/bildlista-till-inlagg-med-kraftigt.html

Han är död så vitt jag vet (FB) Kapiton - Vad som verkligen hände

När fallet var aktuellt så såg jag även RIPs på hans Facebook sida, om jag minns rätt.

Var sak har sin tid jag har ett liv att sköta.
__________________
Senast redigerad av Djamilla 2015-10-17 kl. 14:59.
Citera
2015-10-17, 15:21
  #1200
Medlem
Harfagers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djamilla
Han är död så vitt jag vet (FB) Kapiton - Vad som verkligen hände

När fallet var aktuellt så såg jag även RIPs på hans Facebook sida, om jag minns rätt.

Var sak har sin tid jag har ett liv att sköta.

Det är alltid tråkigt att höra om folks död.

Jag minns LK efter att denne sagt att han var polis, efter ett par år , nämna att då han åkte på självmord så tog de hand om självmordsbrev ....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in