2015-06-24, 17:02
  #1
Medlem
Citat:
Organiserad brottslighet har tagit ver den svarthandeln med hyreskontrakt i Stockholm.
Nu kan polisen dra kopplingar mellan den illegala marknaden och fem olika mord under frra ret, skriver DN.se.
Vartannat svartkontrakt tros ha kriminell koppling och marknaden berknas omstta tv miljarder kronor.

Citat:
Bostadsbristen och de lnga ktiderna i Stockholm har ftt svarthandeln med hyreskontrakt att blomstra.
Den senaste tiden har polisen ftt flera indikationer p att element inom den organiserade brottsligheten hller p att ta ver marknaden, enligt en ny rapport frn Stockholmspolisens underrttelsesektion, skriver DN.se.
Det r en perfekt bransch, dels fr att tvtta pengar, dels fr att komma t attraktiva lgenheter innanfr tullarna, sger Kristian Halldin, p Stockholmspolisens underrttelsesektion, till tidningen.
Med den organiserade brottsligheten har ocks vldet flyttat in p marknaden. Under frra ret intrffade fyra fem som polisen nu kan koppla till den illegala kontrakthandeln.

http://www.expressen.se/nyheter/hand...till-fem-mord/



Citat:
Det handlar om stora, snabba pengar att tjna relativt riskfritt. Den icke-kriminelle person som kan tnka sig att kpa ett kontrakt br vara medveten om att pengarna med stor sannolikhet gr till organiserad brottslighet och att en sdan affr kan innebra risk fr hot och vld, fortstter Kristian Halldin.

http://www.dn.se/sthlm/grovt-krimine...hyreskontrakt/


Ngon som vet ngot mer om detta?
Vem eller vilka r de som ligger bakom dessa mord samt de svarta hyreskontrakten?
Citera
2015-06-25, 11:46
  #2
Bannlyst
Svarthyresrttsmorden

P politik inrikes har jag startat en trd om hur kriminella aktrer brjat blanda sig i handeln med svarta hyresrtter och hur mord och korruption uppsttt i dess spr. Dr avhandlas den bredare samhllspverkan av fenomenet:
(FB) Svart hyresmarknad, bostadsbristen o massinvandringen skapar en ny gansterepok.

Hr p Aktuella brott och brottsfall avhandlar vi sjlva brotten, dvs vilka som har mrdats, vilka som mrdats, etc.
http://www.friatider.se/serie-mord-n...t-hyresmarknad

Om detta r fel underforum kanske moderator kan flytta trden till brott och brottsbekmpning eller organiserad brottslighet?
Citera
2015-06-25, 12:22
  #3
Medlem
Flera knda kriminella i Stockholms ln har den senaste tiden gett sig in i den svarta handeln med hyreskontrakt.

Citat:
Under frra ret skedde fem mord i som p ett eller annat stt kan kopplas till den svarta hyreshandeln. Ett uppmrksammat fall gde rum den 29 mars d en 51-rig fastighetsgare skts till dds i sin bil p Djurgrden i Stockholm. Han var mngmiljonr och deklarerade senast kapitalinkomster p 80 miljoner kronor, enligt Dagens Nyheter.
Citera
2015-06-25, 15:51
  #4
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jongari
http://www.expressen.se/nyheter/hand...till-fem-mord/

http://www.dn.se/sthlm/grovt-krimine...hyreskontrakt/

Ngon som vet ngot mer om detta?
Vem eller vilka r de som ligger bakom dessa mord samt de svarta hyreskontrakten?
De fem morden Dagens Nyheter ftt listade av regionala underrttelsesektionen r
Citera
2015-06-25, 16:10
  #5
Medlem
Joordus avatar
Vet ngon mer om detta?

De som blev mrdade, var de rivaler eller "hyresgster" som inte betalade?
Citera
2015-06-28, 15:31
  #6
Medlem
Citat:
Svartmklarna i Stockholm - kriminella fretagare och bidragstagare

Citat:
Hr r de ngra av de tongivande aktrerna p den illegala marknaden med hyreskontrakt i Stockholm.

Ngra driver egna fretag, andra lever helt och hllet p att svartmkla lgenheter.

Flera r dmda fr brott.

Svartmklare
Man 30 r
Man 45 r
Man 35 r
Man 40 r

Oserisa fastighetsgare
Man 60 r
Man 75 r

Citat:
Handeln med svarta kontrakt r en perfekt marknad fr kriminella.

Den ger snabba pengar och mjligheten att gra svarta pengar vita. Handeln med hyreskontrakt kan ocks uppfattas som en investering: priserna p kontrakten i innerstaden ligger i dag uppskattningsvis p minst 200 000 kronor per rum. Pengar som kparen kanske till och med kan f tillbaka med "rnta".

Risken fr upptckt r minimal. Under de senaste ren har det i Stockholm city och Liding inkommit sammantaget 5 anmlningar till polisen gllande illegal handel med lgenhetskontrakt. Inget av dem har lett till tal d det r svrt att f fram den bevisning som krvs.

http://www.dn.se/sthlm/svartmaklarna...bidragstagare/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in