http://www.exponerat.net/invandrare-...rn-i-tingsryd/
Sveriges Radio:
Mannen träffade en tjej som var under 15 år på Facebook. De blev tillsammans och hade sex med varandra vid ett tillfälle.
Åklagaren ville att mannen skulle dömas för våldtäkt mot barn eftersom det var tydligt att tjejen inte var 15 år. Det motsatte sig den misstänkte som menade att hon sagt till honom att hon var 16 år.
Det ser rätten som en efterhandskonstruktion och menar att den åtalade hade goda skäl att misstänka att flickan inte var 15 år.
I och med att de hade en kärleksrelation och utbytt ömsesidiga ömhetsbetygelser så handlar det i stället om sexuellt utnyttjande av barn - inte våldtäkt. Dessutom har samlaget genomförts utan tvång, även om flickan uppgett att hon en stund känt sig hotad.
Flickan tilldöms ett skadestånd på 35 000 kronor.
Mannen i 25-årsåldern är tidigare straffad och enligt den psykiatriska utredningen lider han av ångest och har eventuellt en impulskontrollstörning.
http://t.sr.se/1BHo0Zg