Citat:
Ursprungligen postat av
MuscleShark
Jag anser att det är ett helvete med elmotorer om det är blåst på sjön. Har en Ryds plasteka på 375, i en mindre sjö. Dock så kan det komma åt och blåsa rätt rejält (och ofta), och då är elmotorn totalt oduglig att ha att göra med. Man får sitta och hålla på styrspaken hela tiden, för annars far båten över allt.
Tänk då att köra lite drag efter med 2-3 spön i sådana förhållanden. Inget att ens fundera över.
.
Håller med till 100%!
Jag fiskar i en sjö som är liten, men där det krävs väldigt lite vind för att det skall bli sjögång. Känner igen det där med att det inte går att släppa rorkulten om det är minsta lilla vind. Tar ett par sekunder så har båthelvetet vänt 180 grader.
Jag köpte min motor begagnad och batteri + laddare hade jag sedan tidigare, så för mig blev investeringskostnaden inte så stor. Skulle jag behövt köpa allt, dvs både motor, batteri och laddare, så hade jag nog valt en 2,5 hk bensinsnurra med inbyggd tank.