• 2
  • 3
2023-03-21, 21:00
  #25
Moderator
Dr Kings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bankdosa
Kokostopparna skulle vara minst 5 centimeter höga och Johan underkände alla som låg en millimeter under. Men kollar man på linjalen så var markeringen på 5 centimeter men då hade han inte räknat med avståndet från kanten på linjalen till när skalan började. Säkert 3-4 millimeters diff.
Samma fel gjorde Johan när han skulle mäta höjden på tornen av plättar (med samma linjal). Där sa han höjder som 5 och 7 samt 6 och 3 där det även där borde ha lagts till 3-4 millimeter eftersom skalan inte började längst ut på linjalen. Där spelade det ju dock ingen roll eftersom det handlade om att ha högst torn inbördes och han gjorde samma mätfel på alla.

Man skulle ju dock inte vilja att Johan mätte upp några mått vid konstruktion eller liknande där det verkligen var viktigt att måtten blev rätta på millimetern.
Citera
2023-04-18, 21:01
  #26
Medlem
picapicans avatar
Herregud, vad Tina gapar!
Citera
2023-06-04, 17:49
  #27
Medlem
Gertrud1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av picapican
Herregud, vad Tina gapar!
Ja men hon har mött sin överman i Louise vem det nu är. Vilken jobbig människa. Stackars Daniel och hennes man om hon har någon.
Jag får googla och se vem hon är.
Citera
2024-03-27, 00:05
  #28
Medlem
picapicans avatar
Ny säsong i april. Bingo Rimér och Julia Franzén är ett av paren.

https://www.aftonbladet.se/nojesblad...alla-deltagare
Citera
2024-04-01, 15:48
  #29
Medlem
Är detta det bästa utbudet av C - kändisar?
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in