Citat:
Ursprungligen postat av
TheHaven
Tack quark, den här dokumentären är mycket mer objektiv än Bosse Lindquists. Man lyfter fram både riskerna med att operera och inte operera. Patienterna och anhöriga är dessutom väl underrättade om riskerna. Det är inget snack om att de visste att operationerna var livsfarliga men att inga andra alternativ fanns. Många specialister står bakom honom trots enorma risker.
http://www.nbcnews.com/watch/nbc-new...1-291176515926
???
Hjärtskärande med den lilla flickan Hannah Warren. Levde i nästan tre år, dog en månad efter att Macchiarini satte kniven i henne.
Hur lång tid had Macchiarini egentligen tänkt att hon skulle ha levt? Inte så många år att hon skulle ha vuxit och plaströret hade blivit för litet.
Och man hör Beyene, den eritreanska ingenjören från Island, säga att det hade testats på grisar. Det stämde ju inte, klart att Macchiarini har ljugit för honom.