Citat:
Ursprungligen postat av
gilfhunter2000
Kan gravida kvinnor i afrika äta bildäck och avföring utan problem för barnet så tror jag inte din sous vide är någon större fara
...och så har ju Afrika en katastrofalt hög barnadödlighet samt många fler graviditetskomplikationer också. I Sverige så ska gravida undvika flera annars ofarliga livsmedel för att inte äventyra barnets hälsa. Det gäller bland annat viltkött, opastöriserade mjölkprodukter (brieost och mögelost till exempel), vissa fisksorter med mera. De kan innehålla bakterier som inte är farliga för en vuxen person men som kan göra fostret/barnet dödssjukt.
TS: Det jag hittar är att det är okej att tillaga det så men att kycklingen behöver pastöriseras innan om det finns gravida i sällskapet. Anledningen är att särskilt kyckling kan ha en ökad bakterietillväxt vid sous vide. Vad det nu innebär att pastörisera kyckling.
Kan du annars tillaga just hennes kyckling på annat sätt eller bjuda henne på annan mat?