Någon har läst polisrapporten från när han blev överfallen och skrivit på hans FB-sida.
Det verkar som det han återgett i media inte stämmer med hans uppgifter till Polisen.
Dessutom verkar han ha varit berusad.
11 november uppger Tommy att han blivit nedslagen och rånad.
På Tommys blogg på tidningen Inblick skriver Tommy så här om händelsen:
”Utanför hotellet gick jag en kort promenad mot den stora kyrkan som lyste så fint i mörket. Jag fick för mig att den kanske skulle vara öppen och när jag skulle gå över gatan kommer två män fram till mig och blockerar vägen. I samma stund ser jag i högra ögonvrån två andra män och ett kraftigt slag träffade nacken så att jag for omkull. Blixtsnabbt rycker dessa männen till sig min plånbok, IPad och mobiltelefon. När jag tittar upp ser jag fotsulorna på alla fyra som hastigt försvinner runt hörnet vid nästa kvarter.”
källa:
http://www.inblick.se/bloggar/tommy-...ad-i-går-kväll
När Tommy ringer och anmäler överfallet 00.43 står det så här i polisrapporten (som är en offentlig handling) (Diarienr: 5000-K1441944-15) efter de uppgifter som Tommy själv lämnat:
”När Tommy promenerat 50-100 meter från hotellet så kom fyra-fem personer ikapp honom bakifrån. En av personerna bakom Tommy tog ett hårt grepp med sin arm och höll över ansiktet på Tommy.....Tommy tror att det var unga män men såg inte deras ansikten. Personerna sa ingenting till Tommy. Tommy har inte fått någon personskada i samband med tillgreppet.”
När polisen förhör Tommy på hotellet kl. 01.10 ger Tommy en annan version av överfallet:
”Tommy berättar att han ätit på hotellet med konferenskollegor under kvällen. Han har även suttit och jobbat med sin ipad och mobiltelefon i restaurangen där de ätit. Någon gång strax innan kl. 00.00 bestämmer sig Tommy för att ta en promenad när de övriga kollegorna lämnat. Han går söderut och han har med sig sin ipad och telefon som han bär i handen.
När han gått ca 100 m söderut från hotellet kommer en kille fram och pratar med honom. Tommy minns inte vad som sägs men han beskriver killen ca 165-170 cm lång, keps och jacka med luva uppfälld. I samband med att killen kommer fram och pratar med honom kommer det en annan kille bakifrån och tar sin arm runt ansiktet på Tommy. Tommy kan då se att den killen som kommer bakifrån har en röd jacka. Tommy säger sedan att ev. en till gärningsman kommer fram till dem och de tar Tommys ipad, mobiltelefon och plånbok och lämnar i okänd riktning. Tommy kan inte beskriva männen närmare mer än att de har utländsk härkomst och pratar svenska med brytning.......Uppläst och godkänt” Observera att Tommy godkänt innehållet som han fått uppläst i polisrapporten.
I avrapporteringspm samma natt kring överfallet står det så här om målsäganden dvs Tommy Dahlman:
”Målsäganden är berusad och har svår att redogöra för detaljer gällande händelseförloppet. Han minns inte exakt var rånet sker eller i vilken riktning gärningsmännen lämnat.”
Tommy själv skriver om händelsen på sin blogg/Inblick med rubriken ”Nerklubbad och rånad i går kväll” följande:
..”när jag skulle gå över gatan kommer två män fram till mig och blockerar vägen. I samma stund ser jag i högra ögonvrån två andra män och ett kraftigt slag träffade nacken så att jag for omkull.”
källa:
http://www.inblick.se/bloggar/tommy-...ad-i-går-kväll
I Tommys blogg, tidningen Inblick den 14 november dvs tre dagare efter överfallet skriver Tommy så här:
”Vi måste kunna gå på våra gator i Sverige utan att bli överfallna av män som ropar: ”Allahu Akbar!””
källa:
http://www.inblick.se/bloggar/tommy-...s-11-september
Det är uppenbart att de som läst om och följt blogginlägg dagarna efter överfallet har lätt för att sätta likhetstecken mellan Tommys överfall och Tommys inlägg att vi måste kunna gå på våra gator i Sverige utan att bli överfallna av mäns som ropar ”Allahu akbar”. Men något sådant samband finns ju inte om man läser polisrapporten? Vad var syftet med att skriva så? Vad är sanningen om överfallet? De båda versionerna 00.43 och 01.10 överensstämmer ju inte på flera punkter och inte heller med Tommys egna blogginlägg?
När polisen ska förhöra Tommy står det att han är berusad och har svårt att redogöra för detaljer i händelseförloppet. Hur kan en företrädare för tidningen Inblick och kanal 10 uppenbarligen dricka sig berusad tillsammans med konferenskollegor på Quality hotell i Kristianstad en vanlig tisdagskväll??
Att Tommy har alkoholproblem är inget vi dömer honom för däremot är vi starkt kritiska till hur en person i hans position använt sin offentliga ställning till att föra en hård och empatilös debatt både kring homosexuella, muslimer, kristna som ifrågsatt att man kan rösta på SD som kristen, flyktingströmmen m.m.