någon som vet någon hemsida där man kan skaffa helgjobb? är i stort behov av extrapengar så ett helgjobb eller liknande skulle inte sitta helt fel.. tacksam för svar
När jag pluggade jobbade jag extra i telefonsupporten hos en ISP.
Det var ett perfekt extrajobb, man kunde vara hur bakfull som helst och ändå sköta jobbet, eftersom man bara satt i en skön stol och slösurfade samtidigt som man svarade på enkla standardfrågor...
Är också intresserad av lämpliga extrajobb för en student. Går en utbildning som inte tar så mycket tid så det vore schysst att kunna dra in lite extrapengar istället för att bara sitta vid datorn eller supa på fritiden.
Har dock inte mycket till meriter eller erfarenhet och telefonförsäljning går bort. Något enkelt nattjobb kanske, där man mest sitter stilla? Någon som har några bra tips? ISP-support tror jag inte jag är kompetent för, dessvärre.
Tipsat om det förut tror jag, men gör det igen.
Förut när jag pluggade så jobbade jag extra som Väktare, helt ok jobb, med rätt bra betalt. Nackdelen är väl att man måste gå utbildning (1 vecka till att börja med) och att man måste ha fyllt 20, om jag inte minns helt fel.
aha okej, tack för svaren
jag bor i sthlm, det där ISP jobbet, hur gammal var man tvungen o vara och vart hittade du det?
va bra! ska kolla in den där sidan
aha okej, tack för svaren
jag bor i sthlm, det där ISP jobbet, hur gammal var man tvungen o vara och vart hittade du det?
va bra! ska kolla in den där sidan
Supportjobbet hittade jag via en kompis i studentkorridoren.
Jag vet inte hur gammal man behövde vara, är man över 18 så finns det väl inga formella åldersgränser för något jobb (förutom kanske på systembolaget)?
Är du student rekommenderar jag dig att besöka www.academicwork.se som är ett bemanningsföretag just för studenter. Du fyller i ett personligt CV och sen får du jobberbjudanden som de tror passar dig. Funkar utmärkt!
Det många studenter gör är att det blir kräsna på vad de ska ha för extrajobb. Stort misstag! Bara att ta vad som helst för det är grymt skönt med de extra pengarna.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!