2017-01-09, 00:39
  #6517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av instagam
Låter helt osannolikt. Gothia/svenska mässan sätter inga specialpriser bara för det är januari månad.
Tror ni att hundutställningen som var där i helgen fick specialpris bara för det var i januari?

Onecoin har väl betalat ett pris till Gothia för att få tillgång till lokalerna. Sen hoppades Onecoin såklart på att dom skulle kunna locka en massa idioter att betala deras överpriser för inträde till spektaklet.
Men i det dyrare priset på 1250 kr ingår ledarutbilding, lunch och kaffe. Gothia towers tar 600 kr annars pp, vilket förhandlades till 460 kr och ger bara tillträde till eventet, inget annat
__________________
Senast redigerad av staxing 2017-01-09 kl. 00:42.
Citera
2017-01-09, 00:45
  #6518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MosterAugusta
Guck mal!

På de tyska eventen kan man tydligen även betala med onecoins! Så helt oanvändbara är de inte.

https://www.onelifeevents.eu/en/events/workshop

Dock är det oklart om det går att betale med delar av onecoins eller om man måste runda av till hela (1,30 eller 1 onecoin för en enkelbiljett t.ex.). Kan man inte betala med delar av en onecoin är den ju ytterligare värdelös.
Vilket gav mig en tanke om vad som hände i höstas.

Man pratar sällan om möjligheten att hantera delar av en Onecoin. Syftet att höja taket för antalet coins var för att det skulle bli lättare att använda valutan. Att det skulle uppstå ngn form av brist på coins annars. Samtidigt ökar värdet hela tiden, så egentligen borde delbarheten vara viktigare än totala antalet coins.
Citera
2017-01-09, 00:46
  #6519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av staxing
Men i det dyrare priset på 1250 kr ingår ledarutbilding, lunch och kaffe. Gothia towers tar 600 kr annars pp, vilket förhandlades till 460 kr och ger bara tillträde till eventet, inget annat

Intowin (Onecoin) sätter sina egna priser vad det ska kosta att gå på eventet.
Dom har ju betalat en fast summa för lokalen plus mat. Lunchen går inte på 650kr.
Citera
2017-01-09, 00:51
  #6520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av instagam
Intowin (Onecoin) sätter sina egna priser vad det ska kosta att gå på eventet.
Dom har ju betalat en fast summa för lokalen plus mat. Lunchen går inte på 650kr.
Ledarutbildningen är efter själva eventet och det är en kostnad i det också
__________________
Senast redigerad av staxing 2017-01-09 kl. 00:57.
Citera
2017-01-09, 00:57
  #6521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av staxing
Ledarutbildningen börjar tidigare än själva eventet och det är en kostnad i det också

Exakt... Och då är ju redan lokalen hyrd. Sen hur många det kommer på den spelar ju ingen roll. Gothia ska ju ändå ha betalt för lokalen där ledarutbildning sker.
Citera
2017-01-09, 01:10
  #6522
Medlem
Har inte stenkoll på Gothia Towers konferenspriser, men de har erbjudanden i januari-februari för att locka arrangörer. Men det är nog inget man kan förhandla om knappt två veckor innan för att "få in mer folk". Det finns säkert erbjudanden andra tider på året också.

De ger prisexempel på 610 kr per person för mötesrum, två fika och en lunch. Exemplet gäller 20 personer. Är man 50 personer finns ett annat prisexempel på 530 kr per person.

Normalt när man bokar konferens anger man hur många man blir och får ett fast pris för lokal och ett rörligt pris för förtäring. Det är sedan upp till arrangören att antingen betala ur egen ficka eller sälja biljetter. Det kan finnas möjlighet till flexibilitet i antalet, men det påverkar i första hand bara förtäringen.

Det som kan ha hänt här är att deadline för spika antalet luncher närmade sig och arrangören justerade ner antalet eftersom man sålt dåligt. Man står fortfarande med lokalen och kan därför sälja "Budget tickets" som inte inkluderar lunchen. Alla pengar in är bra pengar. Dessutom kanske man får med ytterligare en Onecoin-köpare på tåget innan pyramiden rasar.
Citera
2017-01-09, 07:00
  #6523
Medlem
Motacilla.albas avatar
Skamligt av Gothia Tower att upplåta sina lokaler för detta. De legitimerar ju bondfångeriet. Deras handla gör att slutet kommer senare och några fler drabbas. Mycket smutsiga pengar in.
Citera
2017-01-09, 07:09
  #6524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Motacilla.alba
Skamligt av Gothia Tower att upplåta sina lokaler för detta. De legitimerar ju bondfångeriet. Deras handla gör att slutet kommer senare och några fler drabbas. Mycket smutsiga pengar in.

Citat:
Ursprungligen postat av instagam
More people, newspapers and radio/tvchannels to contact:

sylvia.karnerfors@gothiatowers.com

elisabeth.thomson@gothiatowers.com

malin.erlandsson@gothiatowers.com

tipsa@aftonbladet.se

71717@expressen.se

72010@gp.se

tipsa@metro.se

tips@fria.nu

tipsaoss@svt.se

vast@svt.se

nyheterna.goteborg@tv4.se

granskning@svt.se

P4goteborg@sverigesradio.se


Går ju att skriva om det på Gothia towers och svenska mässans facebook-sida och twitter också.

https://twitter.com/GothiaTowers

https://twitter.com/svenskamassan

Ta och kontakta alla i listan och påpeka vad det är för sorts människor dom hyrt ut sina lokaler till.
Citera
2017-01-09, 10:08
  #6525
Medlem
rika-trollets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av webtotti
Det som förvånar mig är att inte mästerskurken Jan Eric Nyman dyker upp som den serie MLM are han är.
Han har försvunnit från kartan sen ett tag tillbaka efter en rad motgångar. Karma?

Han drev krog ihop med Urban Höglund: http://www.unt.se/citykronikor/de-drar-i-gang-stans-nya-danskrog-146302.aspx

Det gick inte så bra: http://www.unt.se/nyheter/uppsala/tillslag-mot-skuldtyngd-krog-1044636.aspx

2010-2011 sålde han akaifruktjuicer i sitt bolag Ekofrukt i Norden AB, vet inte om det var mlm eller inte men i konkurs gick det. Sen var han VD för pyramidspelet Synkronice/Spinglo i deras svenska bolag som gick i konkurs 2013.
Citera
2017-01-09, 17:44
  #6526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rika-trollet
För en stund sen ringde ett samtal från min kontakt som gav mig nya uppgifter om några av de här damerna och herrarna.

Sebastian Greenwood ska ha flytt Sverige med skulder efter sig när Sitetalk/Unaico/OPN-härvan sprack. Han använder idag förnamnet Karl, som var hans mellannamn tidigare.

Ihren Abrahamsson lämnade även hon både skulder och förödelse efter sig när hon flydde Norge. Har intressant info om henne jag vill ha bekräftat först bara innan jag skriver ut det här.

Max Nilsenius och hans bolag har, som nästan alla OneCoin-tomtar, heller inte rent mjöl i säcken.

Min kontakt ska återkomma till mig imorgon när han fått veta mer. Alla myndigheter hade stängt över trettondagshelgen så han hann inte ringa runt alla under fredag.

Det ska visst inte gå så bra med nyrekryteringar till OneCoin i göteborg längre med de flesta eventbiljetter osålda. Det sprider sig att ingen lyckas göra uttag från OneCoin.

De som fortfarande har pengar kvar och låter sig luras återigen har hoppat över till det nyare bedrägeriet Nanocoin/Crypto888/888Club/Octacoin/Nanotec/Octa Partners/Octanium. Ingen i OneCoin har kunnat motbevisa på papper att de gjort ett uttag. Precis som här i forumet finns det gott om MLM-tomtar som säger att det går visst att göra uttag och känner nån som känner nån som gjort ett, men det är inget annat än tomt prat.

Citat:
Ursprungligen postat av instagam
Har en sammanställning på jobbet om Navid Tavakoli, Max Nilsenius och Ihren Abrahamsson. Postar den imorgon efter jobbet.

Hade visst redan postat infon om Tavakoli och hans gäng innan i tråden, men jag klistrar in den igen:

Tavakoli kunde tydligen inte driva företaget Palira så bra. Gick i konkurs. Hans fru var vice VD och han var VD:

https://www.ratsit.se/5566250154-Pal..._%26_Retail_AB

http://docplayer.se/8460795-7-a-dvo-...-avseende.html

http://www.skd.se/2014/02/02/statoil...tar-overgiven/

http://www.solidinfo.se/person/Navid...d2ec43746e9193

Hans bolag Intowin AB som han har tillsammans med Max Nilsenius har "provisionsdetaljhandel" som huvudnäring. Är det där provisionen från alla dom lurar in i pyramiden kommer in?

http://www.solidinfo.se/foretag/intowin-ab

Andra bolag han var delaktig i som även dom gick i konkurs:

http://www.solidinfo.se/foretag/navi...ria-holding-ab

http://www.solidinfo.se/foretag/palira-real-estate-ab

Max Nilsenius har även bolag ihop med Ihren Abrahamsson:

http://www.merinfo.se/person/Malm%C3...lagsengagemang

http://www.merinfo.se/person/Sk%C3%A...73/bqwk1-5a6m9
Citera
2017-01-09, 17:46
  #6527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shabooom
GP har börjat rota lite i detta igen. En fråga är vem som står för bokningen på hotellet. Om det är någon som vet så dela gärna med er.

Vad har du för källa på detta? Någon info du kan dela?
Citera
2017-01-09, 22:20
  #6528
Medlem
30Lugers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hmflb
Vilket gav mig en tanke om vad som hände i höstas.

Man pratar sällan om möjligheten att hantera delar av en Onecoin. Syftet att höja taket för antalet coins var för att det skulle bli lättare att använda valutan. Att det skulle uppstå ngn form av brist på coins annars. Samtidigt ökar värdet hela tiden, så egentligen borde delbarheten vara viktigare än totala antalet coins.

Om OC kunde användas till något kanske du möjligtvis skulle kunna ha en poäng. Dock:
1. OC kan inte användas
2. Att skapa fler OC är ekvivalent med att flytta kommatecknet vid delning ett steg åt höger, dvs istället för en hundradel har vi nu en tiondel om mängden OC 10-dubblas. För en digital valuta spelar det ingen roll, den går att dela i oändligt små bitar. Om Bitcoin som kostar runt 1000 USD inte har det behovet när växelkursen stiger, varför OC?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in