Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Varför inte? Vad har offret att skämmas för?
Eller menar du att man inte kan publicera en bild på ett offer som har fått en blåtira av sin partner/ett gäng män DÄRFÖR att det är så "skamligt" för offret?
Men om offret själv vill gå ut med bild och info om sig själv, ja då kan hon göra det. Men det kan MYCKET VÄL vara så att hon skäms över det inträffade och inte vill att alla ska känna till det, då ska hon i egenskap av brottsoffer fan ha den rätten att förbli någorlunda anonym!!!
Man kan känna skam över en sådan händelse, trots att man inte borde det, och då har man rätten att vara anonym. Det är lika oetiskt att publicera bilder på ett brottsoffer(utan dennes medgivande) som det är att röja någons anonyma åsikter i media!
Yttrandefrihet innebär inte att man måste publicera all känslig fakta om ett brottsoffer som kan ta skada, det är inte yttrandefrihet. Det är lika mycket yttrandefrihet som PK tidningen Aftonbladet står för! Hon har rätt att vara anonym!!!