2005-09-30, 12:45
  #1
Medlem
Dags för årsdag (5:e i raden) igen, och självklart skall detta firas!

Skulle egentligen åkt iväg o firat på nått mysigt hotell, men tack vare vissa omständigheter funkar det tyvärr inte!

Så nu vill jag ha tips om BRA och mysiga restauranger i Stockholm där vi kan äta gott och ha det mysigt!
I detta fall spelar pengarna INGEN roll, så ös på med era förslag så får vi se vad ni har att komma med!


/Roadrunner
Citera
2005-09-30, 13:00
  #2
Medlem
Några speciella önskemål när det gäller typen av mat?

Annars tycker jag att Dolce Vita på Kungsholmsgatan är mycket trevlig och har extremt god mat! Rödvitrutiga bordsdukar och italiensk mat. Gillar man inte pasta eller annan uppenbart italiensk mat har de riktigt goda köttbitar med t ex potatisgratäng.

Mongolian Barbeque (tror jag den heter) på Sveavägen eller Birger Jarlsgatan, är riktigt spännande. De har bland annat en buffé där du väljer bland grönsaker och kött, som kocken sedan wokar åt dig. Varning dock, det är svårt att gå därifrån utan att vara "kräksmätt". När det gäller mysighetsfaktorn är den väl sådär, det är trevlig atmosfär på ett typiskt asiatiskt vis, men inget speciellt.

Kolla kaknästornet, där finns en restaurang. Häftigt, ganska elegant och trevligt. Jag har dock bara ätit julbord där, så hur maten egentligen är, kan jag inte riktigt svara på.

Om ni är intresserade av något lite enklare, tycker jag faktiskt att O'learys är riktigt trevligt, även om man inte är sportintresserad. Jag gillar atmosfären, och tycker att de har riktigt god mat.

En restaurang som kanske är lite mer exotisk än O'learys, är KGB på Malmskillnadsgatan. Otrolig snygg inredning med sovjetiskt tema och en spännande meny med rysk touch. Tror dock inte de serverar björngrytan längre.

Men om pengarna verkligen inte spelar någon roll, tycker jag ni ska satsa på Operakällaren. Kanske rent utav gå och se någon opera eller balett innan. Operakällaren är extremt exklusivt, på ett trevligt och stilfullt sätt, och har fantastiskt god mat. Bordsbokning är dock ett måste!
Citera
2005-09-30, 13:15
  #3
Medlem
Sun Rulers avatar
Vet inte vilken typ av mat ni föredrar men jag kan rekommendera dessa (söder ligger mig varmast om hjärtat):

Gondolen - Dels för läget, mysig restaurang och härlig utsikt. Deras främsta kunnande ligger på fisksidan men även vilt, som ren. Fick 4+ av A-bladet i deras krogguide.

Lo Scudetto - Tveklöst Stockholms bästa italienska krog. Grymt god pasta. Ligger på Åsögatan.

Annars rekommenderar jag Bon Lloc på regeringsgatan. Fantastiskt god mat i trevlig miljö.

Hoppas ni får det trevligt.
Citera
2005-09-30, 13:24
  #4
Medlem
OliTs avatar
Bon Lloc har jag hört mycket gott om, http://www.bonlloc.rgsth.com/indexsvenska.htm .

Fredsgatan 12 brukar ofta berömmas, men jag har inte hört idel goda rekommendationer, kommer tyvärr från fel ände av landet för att vara den bästa guiden till Stockholms restaurangliv.
Citera
2005-09-30, 13:26
  #5
Medlem
Madchilds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sun Ruler
Lo Scudetto - Tveklöst Stockholms bästa italienska krog. Grymt god pasta. Ligger på Åsögatan.

Annars rekommenderar jag Bon Lloc på regeringsgatan. Fantastiskts god mat i trevlig miljö.

Gillar också Lo Scudetto. Eller gillade snarare.. Senast jag var där var personalen riktigt jävla otrevlig och trist, men jag kanske bara hade otur.. Gott käk har dom dock..!

Annars håller jag med. Bon Lloc är huvudstadens bästa krog..!
Citera
2005-09-30, 13:28
  #6
Bannlyst
Tidigare tråd om detta.
Citera
2005-09-30, 13:34
  #7
Medlem
terreces avatar
Enligt mitt tycke är Mistral i Gamla Stan Stockholms utan tvekan bästa krog (bättre än Bon Loc, Edsbacka, Paul & Norbert, Operakällaren, F12, Lux, etc.). Maten är inte av denna värld. Du söker en litet mysigt ställe eller? Sluta leta. De har inte ens tjugo platser. Får du ett bord där på en helg inom en månad så är det bara att hugga direkt. Men du, ta med dig plånboken...

Lilla Nygatan 21
Citera
2005-10-01, 11:08
  #8
Medlem
Tack för era tips!

Hur är Restaurangen på Casino Cosmopol?
Funderade nämligen på om vi skulle gå dit och "gambla" lite sen!

Hur mkt pengar behöver man för gamblingen?


/Roadrunner
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in