Har
denna lilla oljefria kompressor som jag plockade upp när Jula reade ut den för en sexhundring. Har sett dem rea den flera gånger, så har du tid kanske det kan vara värt att vänta och hoppas det händer igen?
Kompressorn har funkat klockrent i några år nu. Förvarar och använder den dock i ganska optimal miljö, tämligen partikelfri rumstempererad luft med låg fuktighet, och kör den sällan särskilt länge i stöten. I ett fuktigt, kallt och skitigt garage, och vid längre kontinuerlig drift får en kompressor bekänna färg på ett helt annat sätt. Kvalitetsintrycket är gott från utsidan i alla fall, har inte skruvat isär den och kollat de grejer som brukar slitas/paja i oljefria kompressorer (reedventiler, cylinderfoder, etc).
Även denna modell låter som tusan. Man står helst inte bredvid den utan hörselkåpor. Har nog för övrigt aldrig stött på en oljefri [kolv]kompressor som inte fört ett sjuhelsikes liv, det kanske inte ens finns några tysta sådana? Smorda kolvkompressorer inbillar jag mig är tystare, de har i alla fall inte ett så aggressivt ljud. Är ljudnivån ett problem på allvar ska man nog titta på en skruvkompressor, men då blir det genast mycket dyrare.
Kompressorn orkar med att driva mindre tryckluftverktyg typ miljonvarvare etc kontinuerligt. Större grejer som exempelvis muttermaskiner kan man glömma att köra på det sättet, antingen släpper muttern ganska omedelbart, eller så får man vänta på att den bygger upp tryck igen. Man kan lätt blåsa av en arbetsbänk med den utan att behöva vänta på den. Orkar man kan man ju alltid kolla hur många liter luft per minut de verktyg man tänkte använda förbrukar, och se om kompressorn pallar med det innan man bestämmer sig.
Är på det hela mycket nöjd med den till det jag har den till. Klart värd de pengar jag gav för den i alla fall!