Citat:
Ursprungligen postat av
patriot8
"Som du och andra valt"
De enda som valt dagens politiker/politik är de som äger bankerna, finanserna och massmedierna.
Jag röstade. Du kanske skippade det, det var synd isåfall.
Självklart påverkas väljare av den verklighetsbeskrivning de får från media och politiker. Men jag kan inte se hur det skulle fungera på något annat sätt.
Du kan ju tex starta en egen tidning om du inte gillar massmedia. Du kan starta ett eget parti. Får du tillräckligt med väljarstöd får du till och med pengar för att driva politisk kampanj.
Att majoriteten av de som röstar inte håller med dig måste inte nödvändigtvis bero på att de är hjärntvättade.. Det kan ju vara så att de också är tänkande individer som helt enkelt uppfattar problemen i samhället och lösningarna som behövs på ett annat sätt än du gör.
En annan egenhet hos FB är den höga andelen personer som tror på konspirationsteorier.
"Jag och några till har "sett igenom lögnerna" -> vi är smartare än andra -> de som inte håller med är hjärntvättade. -> Jag har rätt även om min åsikt är i minoritet -> jag behöver inte ens försvara min åsikt för jag kan alltid hänvisa till att de är hjärntvättade av mediakoncerner/Wallenbergs/Illuminati/NWO"