Citat:
Ursprungligen postat av
cerez
God dag!
Som rubriken lyder, jag och min sambo vill utöka vårt bostadslån med 100k för att göra renoveringar hemma. Vi köpte bostadsrätten (77kvm) i maj för 3.095.000kr och har idag lån på ca 2,6milj.
Senaste månaden har två stycken likadana lägenheter med identisk planlösning och storlek sålts (en av dom i lite bättre skick än våra) för 3,7 milj. Påverkar detta vår chans att få igenom lånet på 100k? Hur vet banken att det sålts två st lägenheter i föreningen för det priset så nyligen?
Båda har fast jobb med bruttolön på 27-30k var. Vi har ett barn.
Våra chanser bör väll vara goda att få igenom lånet?
Taxeringsvärdet är det som ligger till grund för bankens värdering av bostaden. Men ett lån på 100 k bör inte vara något problem i detta fallet. Om det inte finns något att tillägga? Tex en betalningsanmärkning eller annat.