Citat:
Ursprungligen postat av
Shurik
Har ingen 9-3 men en 9-5.
Saab är en pålitlig stabil bra bil. Vanliga fel är att turbon rasar pga dålig vevhusventilation, alltså kolla att motoroljan är bytt regelbundet. Ett annat fel är dåliga bussningar i bakvagnen.
Saab är en prisvärd bil som håller. Lätt att köpa och lätt att sälja. Man slipper tråkiga småfel som Citroen tex dras med.
Alltså. Dålig vevhusventilation i kombination med långa bytesintervall på oljan i kombination med lågfriktionskolvar gjorde att oil sludge var ett vanligt fel på 9-5 mellan 98-04, den med 2.3t. De 9-5or som hade Garretts GT17 turboagg (kallad pappersturbon) hade problem med turboras, det är alles riktigt. Den håller i regel 17k mil oavsett hur du kör.
9-5 och 9-3 delar dock inte många pinaler och oil sludge har aldrig varit ett större problem på 9-3 än någon annan bil. Skulle jag köpt en 9-5a i TS prisklass skulle jag köpa en Aero, helt klart. 9-5 har ju inte alls samma körglädje som 9-3 imo, men 9-5 Aero går iaf riktigt riktigt bra framåt!
Citat:
Ursprungligen postat av
adrian22
Såg att en 9-5 kunde gå lite billigare, provkörde en sån här och tyckte den var helt ok

Ska kolla vidare på 9-3orna som jag tipsades om, kan tänka mig att höja budgeten.
Annars: är detta ett bra pris om jag bestämmer mig för en 9-5 2.0
http://www.blocket.se/vastmanland/Saab_9_5_2_0t_Nybesiktad_Nya_vinterdack_56010607.h tm?ca=9&w=1
Nej den var fruktansvärt dyr för vad du får tycker jag. Tråkig inredning, minsta motorn som ingen vill ha (2.3t är tom snålare) och så hade den gått drygt 18k mil. Vidare tycker jag inte att den firman verkade speciellt seriös när jag var i kontakt för en bil i somras, men det får väl vara upp till var och en att avgöra.
Kan du tänka dig kombi talar det starkt till din fördel, om du vill ha en 9-3 Aero. Kombin kom iof först 2006 vilket gör att priserna går upp lite, samtidigt får du en nyare och fräshare bil. Dock ratas kombin av unga förare med kepsen bak och fram, vilket jag ser som ett stort plus. 9-3 Aero SportSedan är väldigt populär i den gruppen och många har som sagt gått hårt i deras ägo. Eftersom den säljs av pappan som ändå står på bilen pga billigare försäkring är det dock inget du får reda på.