Allmän kollaps när jag var 36 (har mått dåligt sedan tonåren men av vissa skäl aldrig sökt vård) ledde mig till vårdcentralen och därefter psykakuten, vilket ledde till inläggning på psykosavdelning, tjoho!

Medicinen var ingen hit men jag fick sova ut och äta, vilket var bra.
Efter dess har jag haft kontinuerlig kontakt med vården. Pga personalomsättningen har jag träffat väldigt många läkare, ofta bara en gång. Många medicinexperiment. Massor av inläggningar. Däremot fick jag faktiskt ha en psykologkontakt i flera år, det var trevligt att ha en fast punkt, även om själva terapin nog inte var så effektiv för jag mådde för dåligt. Det var först på slutet, när jag fått en bipolärdiagnos och börjat medicinera specifikt för det, som jag var tillräckligt hopsamlad för att kunna göra något vettigt av terapin.
De senaste 3? åren har jag haft stödsamtal med en eller annan sjuksköterska. Mest typ "hur går det?" och kanske något praktiskt tips om saker att tänka på, inget som kändes direkt omvälvande. Men i höstas, efter att ha pratat med min läkare, fick jag en sjuksköterska som dessutom hade viss terapeututbildning, plus visade det sig hade jobbat inom andra områden än psykiatrin och hade ett bredare synsätt och var allmänt vettig. På 12 samtal manglade vi oss igenom tre traumatiska områden som jag fortfarande hade problem med, man kunde nästan se ångestmolnen lyfta. Sedan fick jag själv välja om jag ville fortsätta, men jag känner mig nöjd för nu. Hon kommer fortsätta vara min kontaktperson på mottagningen, men jag avstår från samtal tills något nytt problem eventuellt dyker upp. Jag har också en för tillfället fast läkarkontakt, men det vet man ju inte hur länge det varar, läkarna kommer och går, jag måste iallafall ha en eftersom jag troligtvis alltid kommer att behöva medicinera.
Fick även börja på en mindfulness-kurs nyligen, men det sket sig helt, går inte ihop med mig. Men jag har iallafall testat.
Detta har varit i Västra Götaland och Skåne