2015-01-05, 03:23
  #1
Medlem
Hej.

Sedan länge har jag haft sovproblem i form av att jag vaknar upp på natten efter cirka 3h sömn. Det är jätte svårt att säga varför, mina dagar påverkas av min dåliga sömn, detta är ju inget konstigt. Är säker på att andra som har eller har haft liknande sömn problem vet hur det är.

Ofta så lyckas jag somna om igen, och sover ytterligare någon timme eller två innan jag vaknar upp igen. Så här har det pågått länge (1.5 år?) då vissa perioder varit bättre än andra. Hur jag än vrider och vänder så kan jag verkligen inte komma fram till vad som kan orsaka det...

Några saker som kan vara värt att påpeka:
* Jag lägger mig mellan 22-23 varje kväll. Läser en stund tills ögonen blir trötta och jag somnar ofta väldigt fort och utan problem
* Motionerar varje dag i form av joggning/promenad. Cirka 1h
* Utövar ett mindre "yoga" pass varje kväll á 15min som sägs ska förbättra ens sovrytm
* Mår psykiskt bra
* Äter nyttigt. Brukar ej tobak eller alkohol eller liknande
* Tar 1mg finasterid dagligen mot håravfall och har gjort det i cirka 4år
* Upplever sällan någon stress.
* Jag var deprimerad ett tag för länge sedan när mitt håravfall startade. Men hoppade som sagt på finasterid behandling som gav bra svar, och lider ej utav detta längre.
* Dricker ej kaffe

Studerar på dagarna, och det flyter på väldigt bra. Mina dagar är väldigt rutinmässiga, ser väldigt likadana ut var dag.

Det enda som kan påverka är att jag var deppig en period, men detta var så länge sedan (4-5år) nu så jag har svårt att se hur det kan påverka mig idag... Är f.ö. cirka 25år

Vad tror ni..?
Tack
Citera
2015-01-05, 03:28
  #2
Medlem
Det låter konstigt att du har sömnproblem med tanke på hur optimalt du egentligen lever - utifrån det du berättar.

Jag personligen har haft liknande problem som du har men lever totalt motsatt dig, både vad gäller motion och kost samt brukande av nikotin, koffein, tidigare narkotika och alkohol. För min del var det övergående men för dig verkar det vara ett ihållande problem.

Den tanken som slår mig är din melatoninproduktion. Det kan vara ett fysiskt betingat problem som gör att du sover dåligt. Läs på lite om melatoninbrist och se om symtomen stämmer in på dig. I sådana fall får du kontakta sjukvården eller köpa hem kosttillskott med melatonin och prova experimentera själv.

Hoppas att det löser sig för dig!
Citera
2015-01-05, 04:03
  #3
Medlem
Oscaris avatar
Du är långt ifrån ensam. Nu i mörka vintertider har många samma sömnproblem, trots att folk knaprar melatonin-tabletter. Man somnar vanligt, men vaknar upp 3-4 timmar senare, oftast klarvaken. Sen kan det ta flera timmar innan man somnar om igen.

Har du samma problem på sommaren?
Citera
2015-01-05, 04:18
  #4
Medlem
Knotknets avatar
Dessa problem har jag haft så länge att det blivit normalt för mig. Jag sover mellan 2-4 timmar innan jag vaknar och går upp och pissar. Jag vet inte om det är därför jag vaknar. Jag har en egen teori att orsaken till att jag vaknar är på grund av mina snarkningar som väcker mig själv. Jag snarkar mycket och jag tror att det gör att jag inte sover så djupt.
Citera
2015-01-05, 04:57
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oscari
Du är långt ifrån ensam. Nu i mörka vintertider har många samma sömnproblem, trots att folk knaprar melatonin-tabletter. Man somnar vanligt, men vaknar upp 3-4 timmar senare, oftast klarvaken. Sen kan det ta flera timmar innan man somnar om igen.

Har du samma problem på sommaren?

Under sommaren är det ofta bättre men även då händer det att jag upplever samma sömnproblem...

Kanske kan bero på att man får för lite solljus..? D-vitamin, kan det vara något?

Strax innan julafton så hade jag en riktigt pissnatt och sov ca 2h. Senare på kvällen (ca 18), samma dag, så far jag ut och sprang en ordentligt lång runda i protest. Cirka 2.5 mil, och följande natt sov jag som en stock. Men det är både tidskrävande och jobbigt, men kanske något jag borde testa oftare, om det nu hjälper...? Pff
__________________
Senast redigerad av 6minus1351 2015-01-05 kl. 05:00.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in