Vad gäller valresultatet så är det väl några delstater som är extra intessanta. 538 har listat i vilka delstater vinst för respektive kandidat har störst sannolikhet att avgöra valresultatet:
Florida 18,5%
Pennsylvania 11,6%
North Carolina 10,1%
Michigan 10,0%
http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/
(scrolla ner på sidan)
Intressant blir om de båda kandidaterna kommer att koncentrera sina ansträngningar till dessa stater de återstående dagarna fram till valdagen.
I Florida är det jämt
I Pennsylvania leder Clinton
I North Carolina är det jämt
I Michigan leder Trump
(enligt 538, i RCP leder Clinton i Michigan)
http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/2016_elections_electoral_college_map.html
Florida 29 elektorsröster
Pennsylvania 20 elektorsröster
North Carolina 15 elektorsröster
Michigan 16 elektorsröster
Men om det fortfarande stämmer att Clinton, löst räknat, "kammat hem" ca 40 elektorsröster fler än Trump, i alla fall hittills så borde det betyda att Trump måste ta alla fyra av dessa delstater plus vinna i ytterligare någon delstat för att vinna medan Clinton "bara" behöver vinna i Florida eller Pennsylvania plus, antingen North Carolina eller Michigan.
Men jag vet inte. Kanske blir det så jämt att även en eller två delstater med få elektorsröster kan komma att avgöra valet. Vi får se.
Men det hela känns betydligt mer spännande än för en vecka sedan.