Citat:
Ursprungligen postat av
skipper
Det blev betydligt slätare i konsistensen. Vi har slut på fil just nu men jag skall testa några laddningar vid 45-50 och 55 grader också. Det kanske räcker med fingervarmt?
Teoretiskt sett skall du kunna göra filen själv om du inte kastat paketet med fil.
Värm upp mjölk tills den nästan kokar och låt svalna till rumstemp igen. Häll i den i gamla filpaketet (med den gamla filkulturen i) förslut med gladpack (annars får du städa) och skaka.
Låt stå till imorgn i rumstep.
Vi gjorde nåt liknande i stugan, då vi köpte mjölk från bonden (på en tiden det fanns bönder) och jag ville ha fil på morgonen. Gick att hålla igång en kultur hela sommaren bara man sparade lite (vet inte hur mycket) från förra gången.
Vet inte hur det fungerar med dagens mjölk dock, vi körde på mjölk i spann (i kylen) som man tagit bort grädden från (skummat?) efter att den stått still ett dygn eller så.
Då börjar det ju bli riktigt hemgjort
EDIT: Verkar inte gå med pastöriserad mjölk enligt
http://web.archive.org/web/200812271...oenor/filbunke