Citat:
Ursprungligen postat av
twisted1991
Som singelman 30+ har jag i år som i vanlig ordning julpyntat min lägenhet en hel del. Ordentlig gran, jillianger och ljusslingor på noga utvalda ställen. Ljus i fönster, julgardiner. Ja allt man kan tänka sig. Har amerikansk familj så pyntet är lite mer "flashigt" kanske än mer svensk rustik/traditionell stil.
När jag är hos jämnåriga har dom inget eller väldigt lite pynt hemma.
Ibland undrar jag om detta upplevs som tacky/udda eller helt enkelt WT av andra som är på besök? Ibland får jag tanken att folk kan tro att jag har barn som jag pyntar för, om ni förstår min mening.
Eller om jag drar hem ett fruntimmer, hur skulle detta upplevas, varningsklocka eller ej?
När jag har haft flickvänner har dom älskat det och gått all-in på samma vilkor som mig, men det är ju inte riktigt detsamma som att ta hem ett ragg
Fler varningsklockor med inget pynt och/eller belysning alls. Då tänker man ”jaha, någon som vill belysa (!) hur eländigt han har det” eller rätt och slätt bara ”knarkare”. Alla har väl åtminstone en stake i ett fönster. Pratar om svenskar nu.
För mycket pynt är dåligt det med. Det blir lätt tacky och bevis på personens dåliga smak.