Citat:
Ursprungligen postat av
Pavlosson
Har du varit I St.Petersburg eller Moskva? Om du har det och sager att de inte har fascister får jag bara le... Att sedan Moskvas propaganda skickar ut bilder från Kiev gör att du sager att de är fascistiska så, ledsen men det är bara oinformerat.
Putin spelar fortfarande på demokrati? Man kan ju inte säga att det finns en opposition i Ryssland. Om det bara finns ett val, är det demokrati? Så nej, det är ingen demokrati. Du kanske missade det men de sköt oppositionsledaren och försökte beskylla Ukraina för det

Ja jag har besökt St Petersburg ja, och för att tydliggöra. Putin är en auktoritär politiker, men han spelar demokrati - han låtsas demokrati - vill ge sken av att Ryssland är demokratiskt. ?Comprende?
En klassisk fascist är emot demokratin av princip, och förordar styre genom
ledarprincip och
korporativism. Därför är Putin inte fascist ur ett idéhistoriskt perspektiv, men du får naturligtvis använda "fascist" som ett allmänt skällsord om du vill, men d minskar du värdet av ordet. Jag använder mer precisa termer, och för mig är Putin snarare en
auktoritär nationalist av Bismarcks typ. Det fins dock "riktiga" fascister som slåss på Kievs sida, och nu även på separatisternas vad det verkar.
Skillnader mellan Putin och "äkta" fascister är inte oväsentlig utan påverkar både hur han agerar utrikespolitiskt och hur det är att leva i Ryssland.