Citat:
Ursprungligen postat av
Tuna77
Klart att det finns svenskar = svenska medborgare. Det kan ju inte finnas nån annan variant? Men det är ju självklarheter du skriver. Vad är problemet? Om det kommer "för många" flyktingar så försvinner "svenskheten"? Hur kommer det sig att de "svenska traditionerna" överlevt tills idag? trots att mer än 1/3 del av befolkningen har utländsk härkomst och går man än längre tillbaka säkert 70% av befolkningen?
Nä nu skojjar du med oss! Går du 10000 år tillbaka bodde det inte en käft här, men det är inte det som det handlar om.
Svenskt
medborgarskap är förmodligen i det perspektivet en modernitet, både som företeelse och begrepp. Däremellan, dvs i runt 9500 år, så har ett folkslag vuxit fram, först som jägarkolonier och sedan allt mer bofast befolkning, och visst har folk flyttat fram och tillbaka från områdena runtikring, och visst har mängder av influenser också kommit den vägen. Med tiden har det svenskarna vuxit fram som ett eget folkslag, inte bättre eller sämre än något annat folkslag, men med tydliga särdrag i språk och traditioner. Förmodligen har en hel del traditioner försvunnit och nya tillkommit.
Vad är problemet? Ja du kan väl fråga en same vad problemet är om det flyttar in obegränsat med svenskar på renbetesområdena och sätter upp bostadsområden, husvagnscampingar, nöjesparker, liftsystem, jaktområden och några casinon. Du kan ju alltid försäkra samen om att han får behålla ett par renar, sitt lasso och klädesdräkt...Vad spännande det blir, svarar samen glatt!