Tänkte göra eget mandelsmör (som jag ska abaka cookies med).
Någon som har erfarenhet av skillnaden på skållad mandel och mandel med skal?
Har läst att båda går lika bra och har egentligen ingen lust att ställa mig och skålla mandel, men om det skulle visa sig att det passar mycket bättre utan så kan jag ta den smällen.
Undrar också vad ni har för erfarenhet av hållbarhet. Har hittat uppgifter på allt från en vecka till "länge" på nätet.
Tänkte göra samma cookies till jul och vill gärna passa på att göra allt mandelsmör på en gång. Visst fn borde det hålla knappt två veckor i kylskåp?
Här aldrig gjort just mandelsmör men det lär hålla i minst 2-3 veckor i kylskåp, antagligen längre. Gjort eget jordnötssmör och hasselnötssmör och de höll i 3 veckor, sen var de slut
Jag har bara gjort mandelsmör med skållade och rostade mandlar, men jag har gjort mandelmassa med skal kvar (orostat) och det smakade inte konstigt och konsistensen var riktigt trevlig. Man slår ju sönder nöten i så små bitar att det inte borde spela någon roll.
När det gäller hållbarhet är min erfarenhet av nöt- och frösmör att det håller länge. Har inte råkar ut för att något blivit härsket än och då står burkarna i skafferiet i flera månader. Det kan dock skikta sig lite så en omrörning då och då behövs. Det håller absolut fram tills jul även utan kylning.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!