Citat:
Ursprungligen postat av
fabula
Precis, rådande förutsättningar är det faktum att Madde är överviktig.
Du får gärna lägga fram någon annan teori om varför Martin inte var attraherad av Madde, men för närvarande tror jag att konsensus i tråden menar att det här är den mest rimliga förklaringen. Hela den bilden av en överviktig kvinna som fortsätter vräka i sig choklad, kokosbollar, pizza, sushi och allt vad det nu var är inte direkt superattraktivt.
Är enig om att hon ser bra ut i ansiktet. Att det uteslutande skulle vara klasskillnaden som gjode Martin oattraherad känns mindre rimligt, även om det nog förklarar en del att det inte funkade.
Har aldrig påstått att Madde inte är överviktig. Men för att vara tydlig, ja hon är överviktig. Men jag ser inget problem i det och jag lägger ingen värdering i det till skillnad från många andra här.
Till saken hör att Martin själv är lika överviktig. Så vilket hyckleri från hans sida ifall han inte tänder på någon med samma kroppshydda. Och trist att han i sådana fall inte varit ärlig om det inför experterna.
Jag tror deras starka personligheter och olika ambitioner krockade och att detta är anledningen till varför det gick åt skogen. Det blir aldrig lyckat att para ihop två omogna vuxenbäbisar. Man hade behövt ha en förälder där för att styra upp när sandlåde bråken spårade. De var intima inledningsvis så helt otaggad var han ju inte, ellet hur?
Om en (tjock) man inte kan attraheras av en kvinna för att hon äter onyttig mat mellan varven så borde han söka seriös hjälp.