Citat:
Ursprungligen postat av
Tonyjajjo
Motorvärmaren i bilen har gått sönder och jag misstänker att jag måste lös med blockvärmaren och dit med en ny. Någon som har erfarenhet av detta och har något knep? Kan tilläggas att jag inte pillat så mycket med bilar tidigare. Läste någonstans att det kan bli ett helvete att få tätt sen?
Var på Biltema och köpte deras slangvärmare men tydligen måste man köpa till massa av deras egna sladdar/uttag osv och har ont om cash i nuläget så tänkte att det kanske är lika bra att hitta en beg. blockvärmare och göra det på riktigt.
Kolla om du kan hitta begagnade sladdar på skroten. Om du har kvittot kvar så lämna tillbaka slangvärmaren till biltema. Jag var i samma sits som du. I mitt fall var det Defa som satt i bilen. Åkte till skroten och hittade en begagnad Defa slangvärmare för 150 kr. Sladdarna passade ju direkt på. Du måste sätta en slangvärmare på nedersta slangen för att få cirkulation.
En begagnad blockvärmare kan vara svårt att få tätt ja.