Citat:
Ursprungligen postat av
TuManHand
En näraliggande stjärna
Behöver även ett försvar mot denna
Magnetfält
flytande kärna
Ozon
Flytande vatten
temperaturer mellan 0-100
Jämna perioder (år)
Stor måne för en korrekt stabilisering av planeten.
Och en jävla massa annat.
Oavsett så har vi allt, och tar vi bort en så förfaller chansen till liv. Jag vet inte men om vi summerar alla sannolikheter så kanske vi kan vara den enda planet med liv på. Problemet är ju att vi utgång från kuktecknet "∞" när vi pratar om rymden och då finns det plötsligt massor med liv där ute.
Nu blev det inte så filosofiskt kanske..
Jorden är extremt torr, mindre än 0.1% av massan är
vatten (det mesta, tror man, djupt nere i underjorden). Vatten är en av universums allra vanligaste molekyler, näst bara H2 och OH och kanske CO. T.ex. innehåller Jupiters lilla måne Europa mycket mer flytande vatten än vad Jordens oceaner har.
Ozon fanns inte när livet uppstod här, ozon har tvärtom skapats av biologiska processer. Temperaturer mellan 0-100 grader är mycket vanliga i universum och finns i breda band runt alla stjärnor och dessutom i månar som knådas av gravitationella förändringar. Även en planet som kastats bort från sin stjärna och glider ensam i tomma rymden orsakar sådana tidvattenkrafter på sina månar som genererar temperaturer mellan 0-100 grader. Simuleringar har visat att jordklotets axel kan vara stabil i hundratals miljoner år även utan
måne, samt att en atmosfär ändå jämnar ut effekter av vippande rotationsaxel. Atmosfär kan en planet ha även utan
magnetfält, se Venus, Mars och månen Titan som har atmosfärer som är 100, 0.01 och 2 gånger så täta som Jordens. And on and on.
Naturvetenskapen har inte hittat någonting som gör Jorden speciell. Livet har anpassat sig till de förhållanden som råder här, och anpassade sig även till de extremt annorlunda förhållanden som har rått här under de senaste 3½ miljarder åren inklusive sånt som en atmosfär utan syrgas, en Sol som lös 25% starkare och en måne som var mycket närmare. Inget av det verkar spela någon roll för att livet ska frodas här. 9 av 10 mineraler på jordytan har formats direkt eller indirekt av biologiska processer och fanns alltså inte här när livet uppstod. Liv på Jorden har alltså funnits under extremt olika omständigheter, och så kallade extremofiler lever även idag i väldigt olika miljöer, det finns t.o.m. arter som utvinner energi av radioaktiv strålning istället för av solljus. Och givet detta naturvetenskapliga dilemma, att varken förstå hur liv skulle kunna vara unikt för Jorden, eller hitta några tecken utomjordiskt liv, så är det kanske dags att vidga perspektivet och höra vad filosofin eventuellt kan bidra med.
Citat:
Ursprungligen postat av
Frigjord
Hur följer (2) ur (1)? Hur kan du påstå att evolutionära mekanismer tenderar att leda organismer i innovativ och intelligent riktning? Synförmåga, exempelvis, som jag förstått har uppstått på flera håll oberoende varandra, kan jag gå med på har tillräcklig empirisk data för att stödja en sån tes: men kognition, till den grad som människan besitter, har väl ändå, så vitt vi vet, enbart uppkommit en gång?
Jag menar inte att (2) följer av (1), utan helt enkelt att mer intelligens är användbart för att överleva och därför rent evolutionärt blir vanligare när det "råkar" uppstå. Likaså med liv som "råkar" börja bedriva interstellär rymdfart. Ögon är en faktor som driver evolutionen av komplexa nervsystem för att hantera de dataintensiva synintrycken. Om jag inte är felinformerad så är bläckfiskar och människor en hel miljard år åtskilda i livets släktträd, men båda har välutvecklade ögon och är mer intelligenta än de flesta andra arter. Det är alltså knappast en unik slump-gen som orsakat det, utan generellt evolutionärt tryck som råder överallt i universum. Nervsystem har en förmåga att liksom simulera sånt som inte händer men som kanske skulle kunna hända. Och vips är man på väg mot avancerad intelligens och därmed upptäckter av hur teknologi kan användas för att främja ens överlevnad och hur rymdfart kan användas för att bevara livet för evigt.
Vid varje tillfälle är så klart en art den som är mest intelligent. Nu är det vi som är det och därför är det vi som ställer oss sådana frågor som andra arter ännu inte har förmåga att filosofera om.