Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Det kunde lika gärna vara det om Försvarsmakten inte hade andra observationer av olika slag att lägga till analysunderlaget. Du verkar tro att bilden är det enda Försvarsmakten har att gå på. Är du också en av Rysslands psyops operatörer?
Jag kan ju säga att jag inte har sett ett liknande fenomen de gånger jag har åkt med Ornöfärjan, inte heller från land har jag observerat något liknande, inte ens invid Karlslunds marina.
Jag är övertygad om att Ryssland har haft ubåtar & miniubåtar runt om i Östersjön inom Sveriges, Finlands, Estlands, Lettlands & Litauerns gränser.
Själv anser jag att de får gärna åka runt på "sightseeing" i Stockholms skärgård om de vill.
Den dagen(mot all förmodan) Ryssen anfaller Sverige kommer vi inte fatta vad som hände innan vi är helt utspelade.
När lite Regn & Blåst kan lamslå 112 i över en timme i Sverige vad tror du skulle hända om "Ryssen" bombar eller spränger t.e.x Essingeleden, Lidingöbron, Skuru bron, Danviksbron & Södertälje broarna? 2 miljoner människor i Stockholm skulle hamna i chock och inte veta vad de skulle göra.
Men denna bild "Erik" & Försvarsmakten målar upp som en 2+ där 1 är högsta beviset känns väldigt fel IMO(in my opinion).
Varför tror du "Erik" vill vara anonym?