Citat:
Ursprungligen postat av
PeterNoster
...
Hur får jag bort Windows 7 på min dator och Windows Vista på kompisens och får bort dual boot?
Till att börja med:
Med stor försiktighet!
När Windows under installation hittar en annan Windowsversion och/eller en annan systempartition, så blir dessa "sammanflätade", dvs inte oberoende av varandra.
Hur detta sker, beror dessutom på:
- Vilken version som installerades först/efter (bl.a "nyare"/"äldre").
- Om det redan fanns, eller vid inst#2 skapades "de extra, osynliga bootpartitionerna", på 100MB och/eller 500MB.
- Om disken var - eller blev - GPT-konverterad (och 64b-Win + EFI).
Detta har även samband med varför man rekommenderar en "clean install" hellre än en Upgrade. Och det alltså redan UTAN dual boot.
Enklaste/säkraste tipset blir alltså (tyvärr) en "clean install" med borttagning av ALLA partitioner.
Jag skulle istället börjat med:
"Dator" - "Egenskaper" - "Avancerade inställningar" - "Startup och Recovery" - "Settings" - "Time to display..."
För att minska boot-val-väntetiden från 30s till 2-3s.
EDIT#2: På nästan samma ställe är det också vettigt att sätta swap-arean till bara den volym man INTE använder.
Sedan kan man i Hantera-Diskhantering minska storleken på den icke-önskade versionen (Vista/W7) så mycket det går utan att ens radera några filer.
Den kvarlämnade dual-boot-möjligheten kan ju i teorin vara en fantastisk räddningsplanka, vid typ en allvarlig virus/malware-attack.
EDIT: För att "återvinna" diskutrymmet på ett användbarare sätt, så kan man börja med den "expand" som Hantera-Diskhantering medger. Men den brukar bara funka "åt höger".
Då kan man antingen välja att hitta en bra användning av extra volymer ("D:"), eller ge sig på att med typ "Partition Wizard" flytta (och expandera i Windows), eller båda samtidigt: "expandera åt vänster".
Men då bör man ju även sitta på en så bra backup, att även en "clean install" är rimlig...