Citat:
Ursprungligen postat av
messiasibid
När du säger företag har rösträtt menar du att majoriteten i styrelsen har rösträtt över företagets röst?
Systemändring dags!
Rösterna läggs då skatten betalas, hur röstningen går till ändras varje månad bestäms av styrelsen om styrelsen tillsätts av de som har kontroll över företaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
messiasibid
Och varför får inte företag inom banksektorn rösta?
*Ändra banksektorn till vissa företag inom finansiella sektorn.
Därför vissa företag inom finansiella sektorns nisch är just ekonomi och kan systemet alltför väl samt påverka det antar jag eller kanske för att de hanterar just andra företags ekonomi samt har för stor insyn i för många företags ekonomier för att ha en "direkt" inverkan.
Citat:
Ursprungligen postat av
messiasibid
Och flertalet företag är ju aktiebolag på börsen, så då är det möjligt att köpa upp stora andelar ev ett företags aktier för att vinna rösträtter?
Bra synpunkt och observation, du fick mig att ändra systemet direkt! Se första quoten.
Om ett företag köpts upp så köps inte alla rösterna utan endast framtida röstprocent då den inbetalade skattens % och "röster/röst" har redan lagts. Valen är på samma period som vanligt, t.ex. 4 år som
presidentvalet
Skulle behöva redigera första inlägget o.o
Sista besöket i den här tråden för ikväll, kollar den imorgon runt lunch tror jag om någon är intresserad av min närvaro i den.