2016-09-22, 21:58
  #13
Medlem
Receptkorts avatar
Med mina moderatglasögon på så håller jag med fullständigt. -Är det inte dags att SSU-vänstern kryper tillbaka till de hålor dom kom från och låter moderpartiet vara i fred?

..Det här är bara önsketänkande från min sida, självklart kommer det att gå åt fanders ytterligare. Men om jag nu vore en sosse så skulle jag föreslå hårda nypor mot ungdomsvänstern, jag vet jag feglirar här men rent historiskt så är det ett taktiskt rätt grepp. Jag skulle ha satsat på mina kärnväljare, ni vet dom som inte har alla hästar hemma i stallet och slutat med den här alla är lika kampanjen. Söndra och härska fungerar bara så långt, förr eller senare måste någon plocka upp bitarna från den förda politiken.
Citera
2016-09-23, 18:53
  #14
Medlem
Går de mot SSU - vänstern så tappar de resterande lojala äldre sossarna. De fortsätter då sitt tåg mot annat, för dem, lämpligare parti. Ett parti som inte vill skänka bort Sverige.
Citera
2016-09-23, 20:54
  #15
Medlem
Ördögs avatar
Bland stofilerna på S-info märks splittringen tydligt. Gamle Bo Widegren är ytterst uppbragt över att hans partikolleger Lennart Holmlund och Anders Forss öppet motsätter sig det obegränsade utdelande av uppehållstillstånd till kreti och pleti som han själv förespråkar.

http://www.s-info.se/page/blogg.asp?id=1754&blogg=70305
Citat:
Jag hade svårt för Morgans ”systemkollaps” , som egentligen bara var ett ansträngt läge som en kraftfull regering borde kunnat både planera för och klara av utan att göda främlingsfientligheten. Det gällde alltså att tillfälligt stoppa något som höll gå över styr – det förstår jag - men utan övertoner och utan att ge främlingsrädslan näring. Med stor sorg läser jag på www.s-bloggare.se bl.a. följande rubriker:

Vi kan inte ha ett system i Sverige som ger papperslösa människor, Vi måste ha bättre system för att hitta flyktingar som gömmer sig, Europa kan inte ta emot fler flyktingar och Den som nekas asyl får inte stanna i Sverige och ska skickas hem.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2016-09-23 kl. 20:56.
Citera
2016-09-24, 14:32
  #16
Medlem
subutex1s avatar
Det är inte en fråga om att skilja på vänster och höger. Det handlar om att kasta ut relativist- och feministvänstern. En politik som inkluderar och inte splittrar upp i massor med minoritetsgrupper som i slutändan kommer kriga mot allt och alla. Med andra ord en viss blick bakåt mot 60-70-tal men i ny tappning. En rimlig migrationspolitik, dvs som för 10-15 år sedan. På sin höjd. Moderniserad syn på hur man ska lösa en rimlig försörjning och ett bra liv för flertalet på en arbetsmarknad som aldrig mer kommer innebära 40 timmar/vecka för alla. Mycket långt därifrån.
Citera
2016-10-25, 16:37
  #17
Medlem
Ördögs avatar
Minister Ynkeman ser ut att klyvas på mitten. Dels bör han som regeringsmedlem hålla fast vid den "hårda" migrationspolitiken, dels ska han som ordförande för Stockholms arbetarekommun argumentera för nollåttasosseriets Allah ska med-linje.

Asylpolitiken splittrar S – och Anders Ygeman
http://www.dagensarena.se/innehall/a...anders-ygeman/
Citat:
På S-kongressen nästa år tvingas inrikesminister Anders Ygeman i egenskap av Stockholms arbetarekommuns ordförande driva en asylpolitik som går i rakt motsatt riktning mot regeringens.

I mitten av september valdes inrikesminister Anders Ygeman (S) till ny ordförande för det mäktiga Stockholms arbetarekommun. I helgen hölls det första representantskapet med ministern vid rodret.

Bland annat röstade representantskapet om vilken asylpolitik arbetarekommunen ska driva på Socialdemokraternas kongress nästa år.
---
Man kräver att partiet ska verka för att permanenta uppehållstillstånd ska vara huvudregel för alla skyddsbehövande, alltså majoriteten av de som beviljas asyl i Sverige.
---
Arbetarekommunen kräver också att Socialdemokraterna ska verka för att rätten till familjeåterförening ska vara vägledande i svensk asylpolitik. Man ska dessutom kunna göra undantag från eventuella försörjningskrav av ömmande, humanitära skäl. Enligt motionen ska S också verka för lagliga vägar till Sverige, inklusive möjligheten att få visum till Sverige i ett annat land.

Det är alltså denna politik Anders Ygeman ska argumentera för i det som sannolikt blir den stora stridsfrågan under nästa års S-kongress. Detta samtidigt som han som regeringsföreträdare driver en totalt motsatt linje.
Citera
2018-05-08, 20:34
  #18
Medlem
HejaFinlands avatar
Intressant att partiet fortfarande håller ihop 4 år senare men snart måste det till en maktkamp inom partiet mellan socialkonservativa-gammel-grå-betong-LO sossar och socialliberala-identitetspolitiska-globalist-EU-radikalfeministiska sossar,
Citera
2018-05-08, 20:38
  #19
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Det var en gammal tråd det, men kanske aktuell just nu när ungdoms och kvinno-förbunden går emot den tänkta politiken.

Jo varför inte, det är väl på tiden att S splittras.
Citera
2018-05-08, 21:59
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
det är väl på tiden att S splittras.
Absolut.
Citera
2018-05-08, 22:14
  #21
Medlem
Baertlings avatar
Finns dock inte så mycket kvar att splittra. Partiet tynar sakta bort istället. Eller sakta och sakta...för bara fyra val sedan hade man 40 % av rösterna. Varför kommer jag att tänka på Nokia?
Citera
2018-05-09, 20:36
  #22
Medlem
Verkisto2s avatar
Är det någon som har lite insyn i "snacket" hos Socialdemokraterna på riksnivån som kan säga något om en möjlig pågående partisplittring?

Alltså, pratar man om en sån uppdelning i miljöparti-extremfeminism-multikulturell-vänster Sossar och en mer traditionell och nationalistisk -"lite gammaldags" Sossar?

Finns en sån splittring på kartan just nu?
Citera
2018-05-10, 00:38
  #23
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Verkisto2
Är det någon som har lite insyn i "snacket" hos Socialdemokraterna på riksnivån som kan säga något om en möjlig pågående partisplittring?

Alltså, pratar man om en sån uppdelning i miljöparti-extremfeminism-multikulturell-vänster Sossar och en mer traditionell och nationalistisk -"lite gammaldags" Sossar?

Finns en sån splittring på kartan just nu?

Det är egentligen väldigt synd att inte fler sossar gitter skriva på webbplatsen s-bloggar, och att det fåtal till åren komna veteraner som orkar publicera sig där ytterst sällan yttrar något intressant och absolut aldrig något verkligt oväntat. Två av de gråmossiga stamgästena har hittills kommenterat partiets nya asylpolitik. Låtsashumanisten Bo Widegrens indignerade jämmer är précis vad man kunnat vänta sig från honom ...

SAP tvingar mig rösta på annat parti i rilksdagsvalet!
http://www.s-info.se/page/blogg.asp?id=1754&blogg=71885

... och pratmaskinen Anders Forss demonstrerar ånyo sin totala följsamhet mot partilinjen och upprepar likt en papegoja sina försäkringar att allt som partiet gör är jättebra, och att, surprise surprise, han själv också alltid har tyckt partiet borde göra som det gör nu. Inget överraskande där heller.

Socialdemokraternas nya migrationspolitik är helt rätt och riktig
http://blogg.vk.se/andersforss/2018/...tt-och-riktig/

På Facebook ventileras säkert partiets politik och den djupare sprickan mycket aktivt. Och de texter som Aftonbladet, Politism, ETC och Dagens Arena har publicerat vittnar om att det är allvar på fared.

Ilska inom S mot för tuffa tag – vill att valgeneralen byts ut
https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...eralen-byts-ut
Citat:
För mycket hårda tag och för lite mjuka frågor.

Irritationen växer nu inom Socialdemokraterna mot kommunikationen av partiets budskap – och valgeneralen John Zanchi.

– Det är alldeles för hårt som det är nu. Vi måste byta ut Zanchi och förändra vår kommunikation, säger en S-källa.
----
Missnöjet fanns redan för flera månader sedan när S valstrategi arbetades fram. Många var irriterade över att valledningen förordade dubbla huvudmotståndare, Moderaterna och Sverigedemokraterna. Men också på att partiet skulle gå fram med lag och ordning och integration som viktigaste valfrågorna tillsammans med mer klassiska S-frågan välfärden.

– Men det har de flesta köpt nu. Zanchi brukar säga att vi måste ge svar på de frågorna, annars kommer inte väljarna att lyssna på oss i annat heller. Vi blir inte relevanta, säger en högt uppsatt socialdemokrat.

Nu handlar irritationen främst om att det är för mycket hårda tag i det som kommuniceras.

En kritiker beskriver det som att partiet ”pratar om hårdare straff men glömmer brottens orsaker och förebyggande åtgärder”. Och att det gör att lusten att kampanja minskar.

Flera vänder sig mot partiets internt producerade valfilm om att S vill ha ”både och”, hårda tag och mjuka frågor. Men också mot att delningsbilder för sociala medier har budskap som anses spä på rädsla och främlingsfientlighet.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2018-05-10 kl. 00:46.
Citera
2018-05-10, 08:31
  #24
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WriteMasterTM
Av gammal vana betraktas väl V som en avstjälpningsplats för de gamla VPK-kommunisterna som bara har bytt namn. Dvs något mer extrema än traditionella socialdemokrater. Och inget alternativ att rösta på för gamla sossar.

Många väljare upplever situationen som om det uppstått ett hål på vänsterkanten där det inte finns något parti.

Det skulle inte skada med ett parti till på vänsterskalan, så att väljarna får något socialistiskt mittenalternativ mellan vp-kommunisterna och de högervridna socialmoderaterna.

Många av S-väljarna till vänster gillar inte invandring så de skulle gärna rösta på Jimmie Åkesson om det inte vore för deras bidragstrygghet och hoppet om att S ändå ger dem bättre A kassa, Sjukförsäkring och en säkrare usel pension.

Vänsterpartiet är förblindat av allt till alla och att det finns oändliga resurser bara man omfördelar "lite". Det lustiga är att det alltid räcker med att ta "lite" mer från de rika så räcker det till väldigt mycket. Vänstern är hjärndöda deras politik leder inte till välfärd. Sossarnas vänsterfalang är lika snurrigt obegåvade när det gäller hur rika alla kan bli av mer socialism.

I grunden är det bara ett sätt att ge ett rejält tillskott till de som är beroende av den social sektorns gåvor. Och det är att stänga ut minst 1 miljon invandrade som bara lever här som parasiter utan att ge det minsta lilla bidrag. Stängda gränser och repatriering hjälper Sveriges fattiga mest och bäst.

Den bästa delningen av S partiets är alltså en delning mellan invandrings vänner och realister som förstår att det inte alls fungerar i hop med välfärdssamhället.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in