Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
När män lämnar barn i bilen som dör i värmen så dyker alltid argument upp om hur "lätt" det är att glömma och hur enkelt alla kan göra misstag.
När en kvinna för en kort stund lämnar ett litet barn i badrummet för att hämta en handduk då är det illvilja, en önskan om att barnet skall dö, egoism/andra intressen hos kvinnan som är orsaken.
Men herregud, det här har väl förfan inget att göra med att det är en kvinna? Det hade varit lika illa om det var en man. Så fort det är en kvinna så får man inte ge kritik, ajabaja.
MAN LÄMNAR INTE EN 9 ÅRING ENSAM I ETT JÄVLA BADKAR FÖR ENS 2 SEKUNDER, spelar fan ingen roll om folk glömmer barnet i bilen eller inte, vad har det med saken att göra?
Glömma barnet i bilen är en helt annan sak än att man medvetet lämnar sin NIO MÅNADERS BEBIS ensam i ett jävla badkar. Hur kan du ens jämföra det?
Skärp dig, vad fan är det för nivå på dina inlägg? Jag tror jag fick cancer i hjärnan av det där inlägget.