• 2
  • 3
2014-12-11, 13:11
  #25
Bannlyst
Riktiga namnet på PX-2 är 5F-APP-PINACA.
Citera
2016-07-30, 00:08
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av friman1987
Verkar vara intressant substans. Läste rapporten som någon hade skrivit där på bluelight. Dock hade han provat PX-1 alltså indol versionen av PX-2 med lyckad effekt.


Som de skriver på caymanchem så har man bytt ut isopropyl med benzyl hos 5F-AB-Pinaca och fått PX-2.


Vad jag vet så ska samma princip på AB-Fubinaca göra så att molekylen tappar affinitet för CB1 receptorn nästan helt.

Affinitet:
AB-Fubinaca CB1 (Ki 0,9)
AB-Fub benzyl versionen CB1 (Ki 708)

Se table 1: CB1 Binding Affinity and Agonism (nr 4 är Ab-fubinaca med benzyl istället för isopropyl) Länk


Om samma princip gäller för relationen mellan 5F-Ab-pinaca och PX-2 som är benzyl vesionen av 5F-AB-pinaca så innebär att molekylen saknar affinitet för CB1 receptorn. Får man effekt av PX-2 isåfall kan vara pågrund av andra receptorer, kanske har psykedelisk / centralstimulerande effekt eller liknande. Vi har ju en fentylamin i strukturen som kanske påverkar.

Annat teori är att benzyl versionen av AB-Fubinaca innehåller någon form av sterisk hinder som tar bort möjligheten för molekylen att binda sig till CB1 receptorn, det innehåller ju för många aromatiska ringar. PX-2 saknar den egenskapen, och det kanske gör så att molekylen kan binda sig till CB1 receptorn.

LÄGRE Ki DESTO HÖGRE AFFINITET
Citera
2016-07-31, 11:56
  #27
Medlem
Finkans avatar
Dom här är ju gamla, vilka är det som gäller efter kommande klassning?
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in