Jag läste på en av din trådar att du har gett upp Australia efter mindre än 2 veckor(!) och planerar att resa i Thailand, Vietnam, Bali under 90 dagar för futtiga 15.000 kr. Det, är
inte realistiskt och du gör dit livs misstag att lämna OZ så snabbt. WH visa är ett privilegium för att utforska och jobba i Austalien.
Hur har du sökt efter jobb inte bara gumtree hoppas jag?
Det bästa sättet få ett jobb snabbt om man inte är kräsen är att ringa harvest line (1800 062 332) 2-3 gånger om dagen och ta första bästa jobbet. Hemsida
http://jobsearch.gov.au/harvesttrail/
Du tjänar mellan 500 och 1200 AUD i veckan på diverse farmjobb så dina 15k sek kan du lägga undan från lönen minst varannan månad om du är inte skygg för arbete.
Mitt bästa tips efter att spenderat över 2år i underbara OZ är att du bokar en biljett Melbourne, checkar in på ett billigt hostel och ringer Harvest Line några gånger om dagen säger att du letar efter farmjobb i hela Victoria delstaten sen får du ett nummer till någon farmare som söker folk till säsong jobb.Det kan ta upp till 2 veckor innan du hittar ett jobb eftersom du saknar en bil men det finns alltid jobb att hitta.
Vill du hitta jobb inom en vecka så stick till Nyah Village Caravan Park i Victoria och säg att du är desperat efter jobb. De tar väl hand om backpackers så länge man sköter hyran vilket är runt 120-160 AUD i veckan.
Lycka till