Det är inte en fråga om att du är intelligent. Jag märkte nästan direkt att det är din självkänsla det är fel på som ser dessa "dumma" människor, som du kallar det, som hot. Och att ha bra självkänsla handlar väl också lite om intelligens skulle jag säga, är man smart har man bra självinsikt, eller åtminstone när man får faktan om sina brister redovisad, att man ställer sig en del frågor om detta kan stämma. Därefter kan du kalla dig intelligent på det sättet att du fått bättre självinsikt och kan se hela perspektivet.
Sen är jag jävligt trött på folk som har A i några ämnen och tror att de är smartast i Sverige bara för det och dömer andras intelligensnivå på deras betyg. Det dessa personer är omedvetna om är att de inbillade fördomarna de har mot andra om att "du är dum" och "du är smart" som de dömer på några enstaka händelser visar mer om din intelligensnivå än deras
För att vara lite mer formell och svara på rubriken så är det inget socialt handikapp om du lyckas få med sig de mindre begåvade människorna genom att låta sin smarthet attrahera dem. Varför tror du annars att Einstein var och framförallt ÄR så omtyckt?