2014-09-19, 10:04
  #97
Medlem
Fris avatar
Om inte talmannen räddar alliansregeringen genom att utse en av dess återstående partiledaret ill statsminister, så kommer Moderaterna att bli politiskt helt irrelevanta. Precis som de var i 30 år 1945-1976. Det är ju inte längre möjligt för borgarna att enas och få majoritet, därmed kan moderaterna aldrig mer bli ett regeringsparti. (M)-väljarna kommer inte att kasta bort sina röster på meningslösa moderater när de istället kan rösta på koalitionspartier och vågmästare som har inflytande. Så 20% f.d. moderatröster står plötsligt till SD:s förfogande nu och gör lätt att de fördubblas 2018, om inte redan i ett extra val före dess. Detta är Fredrik Reinfeldts politiska testamente av att han avgick frivilligt trots att folk inte hade röstat för det.
Citera
2014-09-19, 10:05
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
Precis. Vågar gissa att ungefär halva SDs väljarunderlag består av fd konservativa moderater som aldrig kände sig bekväma med Nya Moderaterna och gav upp hoppet när M närmade sig MP.

Dessa går att locka tillbaka om de tar sans till sig efter Reinfeldts avhopp.

Om M fortsätter på den inslagna vägen så kommer de socialdemokrater de lockade över fortsätta sticka till S då kopian aldrig är bättre och de konservativa fortsätta att sticka till SD. Isåfall blir nog SD näst största parti till nästa val.

Tycker inte Kinberg Batra ger några sådana signaler. Tvärtom. Moderaterna skall fortsätta på den inslagna linjen. Kosta vad det kosta vill.
Citera
2014-09-19, 10:07
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Om inte talmannen räddar alliansregeringen genom att utse en av dess återstående partiledaret ill statsminister, så kommer Moderaterna att bli politiskt helt irrelevanta. Precis som de var i 30 år 1945-1976. Det är ju inte längre möjligt för borgarna att enas och få majoritet, därmed kan moderaterna aldrig mer bli ett regeringsparti. (M)-väljarna kommer inte att kasta bort sina röster på meningslösa moderater när de istället kan rösta på koalitionspartier och vågmästare som har inflytande. Så 20% f.d. moderatröster står plötsligt till SD:s förfogande nu och gör lätt att de fördubblas 2018, om inte redan i ett extra val före dess. Detta är Fredrik Reinfeldts politiska testamente av att han avgick frivilligt trots att folk inte hade röstat för det.

Reinfeldts och Borgs snabba avhopp kan ha gett stor effekt reda nu.

Väljare som såg fortsatt chans till en borgerlig regering då Löfven är för svag, men Reinfeldt stannade inte och tog striden. Nu får Lööf dra stora lasset. Och det kan C vinna på.

Jag tror det kommer straffa Moderaterna mycket hårt.
Citera
2014-09-19, 10:08
  #100
Bannlyst
100% skulle jag säga
Citera
2014-09-19, 10:41
  #101
Medlem
glimmandes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av batteridrift
Reinfeldts och Borgs snabba avhopp kan ha gett stor effekt reda nu.

Undrar om detta även påverkade M:s beslut att kicka ut gangsteranknutna Edip Noyan? Reine och Borg hoppar av, inom nån dag så sätter kvarvarande moderater kniven i Edip.
Citera
2014-09-19, 14:17
  #102
Moderator
OYs avatar
Jag kan se tre punkter som kan gynna SD i nästa val.

1.Sjuklöverns isolering av SD, sjuklöverblocket vs SD.

2.Invandringspolitiken.

3.Försvarspolitiken kopplad till rysk ökad och aggressiv militär aktivitet mot Sverige.
Citera
2014-09-19, 15:49
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AgentJoyBoy
Mycket har hänt sedan 2010. Valet 2010 handlade om något så elementärt som att komma in i riksdagen.

Att rösta på SD kunde lika gärna innebära att kasta bort sin röst. SD kallades för "enfrågeparti" och frågor kring deras politiska mognad och kompetens att leda landet ifrågasattes. SD hade ynka 2,93% 2006.

Valet 2014 var helt annorlunda. Alla visste vilka SD var. SD fanns hela tiden i medias blickfång (och föremål för hat). Att rösta på SD var inte längre liktydig med att riskera att kasta bort sin röst och SD klarade sin första mandatperiod i riksdagen (till skillnad från pajaserna i NyDemokrati). Alla visste att SD kommer växa, frågan var bara hur mycket.

Valet 2018, hur kommer det arta sig? SD kommer sitta i opposition, men frågan är givetvis hur mycket inflytande de får. SD är inte längre ett parti som precis kommit in i riksdagen utan Sveriges tredje största parti. Sossarna kommer sitta i en väldigt instabil regering, troligtvis med MP och ev. med FP/C.

Vad tror ni?

Riksdagvalet 2014 - S 31,2%, M 23,2%, SD 12,9%, MP 6,8%, C 6,1%, V 5,7%, FP 5,4%, KD 4,6%.
Riksdagvalet 2010 - S 30,66%, M 30,06%, MP 7,34%, FP 7,06%, C 6,56%, SD 5,70%, V 5,6%, KD 5,60%

Avståndet mellan M och SD är 10,3% 2014, 2010 var detta avstånd 24,36%.

Om de andra partierna fryser ut SD så kommer de bli största parti till slut.
Citera
2014-09-19, 16:50
  #104
Medlem
SD måste plocka röster från vänsterblocket den här mandatperioden. Inte en så stor utmaning egentligen med tanke på att många av de i alla fall unga väljarna inte riktigt tänker igenom sin röst. Med samma taktiker från sjuklövern som förra mandatperioden och aggressiv fokus på hur de behandlar flyktingar som boskap som drar in pengar till Bert Karlsson snarare än människor kan det nog gå att bli andra största parti. Men det gäller att fånga upp de eventuella väljare som går från vänster till höger.
Citera
2014-09-19, 17:01
  #105
Medlem
GusFrings avatar
Sannolikhet hög =

moderaterna kommer bli svagare utan Reinfeldt och Borg, samtidigt som många konservativa moderater tycker som SD i invandring mfl frågor.

sossarna kommer visa för fler hur de inte är ett alternativ under de kommande 4 åren.

situationen i landet kommer bli sämre oavsett vem som styr, vilket kommer gagna SD som åker snålskjuts på det.
Citera
2014-09-19, 17:15
  #106
Medlem
Rebell4evers avatar
Många sossar känner sig nog rejält förrådda nu när Lövet högg V i ryggen och började svansa för "fienden" på borgarsidan- de ville ha en röd regering, inte ett jäkla ihopkok av allt möjligt skit, enbart för att fortsätta principen att mobba ut SD!!

Sossarna kommer att försvagas ytterligare, M likaså, och SD plockar upp 70-75% av dessa missnöjda S & M-are, resterande procent fördelas över övrig sjuklöver.

SD kan mycket väl slåss om förstaplatsen i storlek 2018!!
Citera
2014-09-19, 18:12
  #107
Medlem
SD blir utan tvivel minst näst största parti 2018.
Det finns till och med chans på största parti.

Att vi går om Moderaterna finner jag redan i skrivande stund vara stundande fakta.
Oavsett vem som väljs av Kindberg Batra eller Elmsäter Svärd(det blir någon av dessa troligtvis den senare)så är denne en fortsatt PK pajas som sitter grundligt inmålad av landsförrädare Reinfeldt i det helt omöjliga PK hörn såsom okontrollerad EXTREM massinvandring är för en marknadsanpassad och liberalkonservativ väljarkader.
Moderaterna har inte en janne att stoppa det som redan påbörjats.Slutet på det dramat är redan skrivet och välkänt av alla som kan det minsta om politik.

SD är utan något som helst tvivel större än Moderaterna 2018 eller vid tidigare eventuellt nyval.
Jag förutsätter ett direkt väljarplus om minst sex procent tills nästa val..och Moderaterna kommer dessutom att förlora väljare till andra partier utöver detta.
Moderaterna kommer nästa gång att göra ett Bo Lundgrenval...det sanna arvet som landsförrädare Reinfeldt efterlämnade sig.

Frågan är sedan hur många procent som SD KOMMER att ta från Socialdemokraterna.
Regeringsansvar tynger i en accelererande multikultikaosverklighet..och svetsarn har ju inte en möjlighet att på lite sikt undvika att tappa procent direkt till det enda Sverigevänliga politiska alternativet.

2018..eller eventuellt tidigare vid nyval innebär närmast oanade möjligheter för SD.Partiet sitter utan tvekan i den bästa guldsits jag upplevt något politiskt parti i Sverige haft sedan mordet på Palme.

Visst blir det svårare och svårare att plocka procent ju högre upp man startar,men detta uppvägs av det jättelika guldläge som SD skapat.

I nästa val förväntar en normalt konservativ politisk uppskattare om jag själv minst 22 procent.
Det finns uppsida på det i dagsläget dessutom beroende på den skitposition som S sitter i och kommer att sitta i fram till nästa val.

SD kan bli största parti i nästa riksdagsval.
Vår generations största gräsrotsrevolution lär hursomhelst krönas med makten över invandringspolitiken vid denna tidpunkt.
__________________
Senast redigerad av Lookalike 2014-09-19 kl. 18:16.
Citera
2014-09-19, 19:04
  #108
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av tane.lover
100% skulle jag säga

nja risken finns ju att sd blir det ALLRA STÖRSTA
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in