Citat:
Ursprungligen postat av patriot8
Och en text som Sions vises protokoll, vad är din förklaring på den?
Det är en förfalskning gjord av anti-semiter:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Protocols_of_the_Elders_of_Zion
Citat:
Om nu dina teorier är sanna, när ska den globalistiska mångkulturella utopin du talar om förverkligas?
Den kommer förverkligas om människor inte förstör civilisationen i ett kärnvapenkrig eller nåt liknande, på grund av nationella, kulturella och religiösa konflikter. Det är inte riktigt en utopi, eftersom utopi innebär att det är perfekt och statiskt, vilket verkligheten aldrig är, eftersom naturen och våran förståelse förändras och utvecklas alltid.
Citat:
Hur kommer det sig att alla försök som tidigare gjorts av mångkultur har misslyckats så katastrofalt?
Det beror på att de använde våld och att mångkulturen ökade för snabbt, så som det har hänt även i Europa den senaste tiden, vilket har resulterat i att balanserande och konserverande högerpartier som Sverigedemokraterna börjar få mer makt, för att förhindra att mångkulturen sker för snabbt, vilket är en bra sak. Människor måste ha tid att smälta alla nya intryck, annars leder det till kaos.
Mångkultur är dåligt om det sker för snabbt.
Citat:
Och hur ser du på vetenskap i form av mänsklig biologi? Att det finns olika folkslag/raser som evolutionärt utvecklats annorlunda varandra, och därav har olika nedärvda genetiska egenskaper, ska denna mångfald gå till spillo enligt dig?
Mångfalden kommer fortsätta finnas i hundratusentals år, på grund av att människor söker sig mest till de som är lika sig själv, eftersom de är ganska materialistiska, och de har inte övervunnit den djuriska delen av sig själv.