Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Min fetning
Det var mycket på en gång, och jag uppfattar vad du har för känslor när detta inlägg skrivs. Jag skall göra mitt bästa att svara seriöst, då alla förtjänar ett svar. Särskilt när det blir missförstånd eller oklarheter.
Det handlar här i tråden om en professor i historia som tappat fotfästet, och förlorat det viktigaste han äger, trovärdighet.
Det är intressant att Du attackerar min trovärdighet och inte min åsikt. Du har en fantasibild av mig. Trots att ingen vet vem jag är och vilka ämnen jag äger. De enda som finns att gå på, är mina inlägg som ger dig bryderi, då jag inte kan placeras av dig i ett fack. Jag har medgett att jag kan verka snobbig, men jag gjorde en snabb pudel, trots att det jag påtalade var sanning. Det var sättet jag framförde min sak på som var otrevlig och ohövlig. Det ber jag om ursäkt för, eftersom det upplevdes som kränkande. Senare visade det sig att det fanns mer fakta i saken när övriga skribenter började nysta i saken.
Jag har också medgett att jag är en borgarbracka i mångas ögon, men det hindrar inte mig att tro på allas lika rätt inför lagen.
Jag tror också på att det är omöjligt att i ett land som Sverige att välja vägar som mörkar dokumenterade fakta, mot betalning eller bättre vetande.
Va detta ditt svar om
innehållet i boken skriven av Harrison och Schein från en säker källa som
du kritiserar, men inte vet vad den handlar om? I så fall va det inte mycket till att ha åsikter om utan rent strunt.
Att skvallerpatrask som du inte lär er att besvara sakfrågan som innehållet i boken är ju mer än pinsamt. Ändå ska du tala om det kritiskt.
Du är ingen snobb du är en
nobody som inte vet vad du kritiserar.
Vad du tror är absolut så långt från den korrekta sanningen man kan komma det hoppas jag du begriper. Inget sakinnehåll om Dick eller Schein alltså i och med den boken du pratar om här utan rent skitprat inget annat.
Källa på smutsen och innehållet som du kritiserar kan du väl redogöra för hoppas jag.
Vilken mörkning är du konspiratorisk eller bara osedvanligt korkad?
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Jag håller med och vill tillägga att sågningen av denna bok bör ses i ett större sammanhang.
Att kalla en bok för sanningen, i ett historiskt sammanhang är vilseledande. Det är en bok med baktankar som har ett direkt syfte för författaren själv, i strid med den integritet vi förväntar oss av en professor i historia. Det är allt för många sanningar, härvor och skandaler som skall mörkas i detta land. Man tar alla medel till buds som köpt expertis och dubiösa researchers. De bortser från sedvanliga arbetsmetoder och förstår inte hur fel de agerar tills recencenterna sågar dem.
På något sätt har allt ett sammanhang då de som agerar på detta sätt gör det för att de kommit undan och blivit skyddade. De som medverkade till att smutskasta boken "Den ovillige monarken" är nu tysta, Kanske måttet är rågat för hur långt man får gå för att mörka sanningar?
Du har inte ens läst den eller vet innehållet i boken? Tre gånger har jag ställt frågan, men du svarar inte. Alltså har du inte ens läst den?
Kan du som
är inbillad inte ha något som i alla fall ska likna innehållet?
Dick Harrison äger fortfarande historia och fortfarande lämnar han det seriösa intrycket att ha med källor. Du vet ingenting om det och har inget att sakligt att säga om det heller.
Citat:
Man tar alla medel till buds som köpt expertis och dubiösa researchers.
Källa här med tack och en kontrollerbar tack.
Och då du ändå håller på kan du väl redogöra för den motvillige monarkens sanning? Källor? Faktaunderlag bli bra här.