Citat:
Ursprungligen postat av
olovpalme
Tycker rådet är klart spännande.
Men kostar inte courtaget mycket?Handelsbankens minimicourtage är 99kr alltså minst 198kr för ett köp och sälj hos Handelsbanken.10 olika aktier ger minst 10*198=1980 kr i avgifter

Dessutom om det ska köpas varje månad ger det en ytterligare avgift på minst 198 kr per år.12 köp per år ger 1188 kronor till banken.
Kan man verkligen gå så mycket pluss på aktierna att det lönar sig?
Öppna ett ISKkonto och spara i några bra aktiefonder för att exempelvis var tredje ,fjärde månad slå till och köpa aktier.Det är mitt råd.
Milizier är inne på ett intressant spår och han har verkligen en poäng. Genom att följa hans förslag kan TS förvänta sig en högre avkastning än en indexfond, men risken (mätt som variationen kring medelvärdet/förväntad avkastning) kommer vara hög. Jag är inte helst säker på att den riskjusterade avkastningen kommer vara högre, men i det långa perspektivet ska det, i genomsnitt, vara en lönsam strategi att följa.
För att använda andra ord innebär det att om du skapar 100 portföljer med 10 innehav vardera, slumpmässigt utvalda utifrån de 100 största bolagen på stockholmsbörsen kommer den genomsnittliga, och fiktiva, portföljen gå bättre än genomsnittet av indexfonder. Dock kommer det finnas portföljer som går mycket bättre än en Svensk indexfond och portföljer som går mycket sämre än svenska indexfonder. Spridningen i avkastning blir således mycket större, vilket får illustrera portföljens risk.
Är det värt risken att få en "dålig" portfölj? Det är inte jag kvinna att bedöma. Det är en subjektiv uppfattning varje enskild individ får ta ställning till.
Dock! Pratar vi en tidsperiod på 1,5 - 2 år hade jag inte föreslagit denna variant. Mina subjektiva riskaptit gör att jag skulle vara betydligt mera långsiktig för att välja en sådan strategi, speciellt när målet är att spara ihop till en kontantinsats och kapitalet sannolikt begränsat.