2014-08-23, 12:05
  #1
Medlem
Skulle behöva ha Windows 8 till min Macbook Pro och jag funderar på om det går att få windows 8 installerat på ett 3.0 USB-stick? Känner till Windows to Go men jag undrar om det finns möjlighet att själv installera ett windows på ett liknande sätt så att man inte bara kan köra windows på vilken pc som helst utan även på vilken mac eller linux burk som helst.
Citera
2014-08-23, 12:51
  #2
Medlem
Installera Windows 8 Enterprise på valfri dator, skapa ett Windows 2 gousbminne (se till att köpa ett minne som är certifierat) och boota macen från det.
Citera
2014-08-23, 13:20
  #3
Medlem
Men vänta lite nu Mac datorer är ju inte certifierade för Windows To Go, så funkar det verkligen? Det är därför jag frågar om det finns en alternativlösning till detta. Har läst om att det finns visa macbook pro's som klarar av att köra det men visa inte. Jag har en sen 2013 är den kompatibel?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in